ZMIANA PRAWA - Senatorowie chcą, aby od 1 listopada 2009 r. firmy mogły wnosić protesty i odwołania także w formie elektronicznej.
Senat przyjął 17 poprawek do nowelizacji prawa zamówień publicznych. Jedna z nich zmierza do umożliwienia firmom od listopada 2009 r. wnoszenia protestów i odwołań w formie elektronicznej. Od tego momentu przedsiębiorcy według swego wyboru mogliby składać protesty i odwołania w formie pisemnej lub elektronicznej z bezpiecznym podpisem elektronicznym. System informatyczny Urzędu Zamówień Publicznych po otrzymaniu odwołania generowałby potwierdzenie doręczenia odwołania na adres elektroniczny, z którego zostało ono wysłane, oraz na adres elektroniczny zamawiającego.

Wykluczenia dla nierzetelnych

Senatorowie opowiedzieli się za zachowaniem dzisiejszych przepisów o wykluczaniu nierzetelnych wykonawców, którzy mają na koncie nieprawidłowe wykonanie zamówienia publicznego. Chcą, aby wykonawcy byli wykluczani, jeśli w ciągu ostatnich trzech lat przed wszczęciem przetargu wyrządzili szkodę nie wykonując zamówienia lub wykonując je nienależycie, a szkoda ta nie została dobrowolnie naprawiona do dnia wszczęcia postępowania, chyba że nienależyte wykonanie było następstwem okoliczności, za które wykonawca nie ponosi odpowiedzialności. Byli przeciwni pomysłowi wykluczania wykonawców tylko wtedy, gdy szkodę potwierdza prawomocny wyrok wydany w okresie trzech lat przed wszczęciem postępowania.

Termin związania ofertą

Senat uściślił także przepisy o przedłużaniu terminu związania ofertą i o uzupełnianiu dokumentów. Odrzucił też poprawki zmierzające do wyłączenia stosowania rygorów ustawy o zamówieniach publicznych do zamówień udzielanych przez samorządy ich własnym spółkom komunalnym. Oznacza to, że w przetargach, np. na utrzymanie zieleni miejskiej, czy gospodarkę odpadami prywatne firmy będą rywalizowały ze spółkami komunalnymi na dotychczasowych zasadach.
- To dobrze, że zrezygnowano z tego pomysłu. Władza publiczna nie może wkraczać w dziedzinę gospodarczą, zwłaszcza tam, gdzie przedsiębiorcy są w stanie świadczyć usługi lepszej jakości za konkurencyjne ceny - mówi Witold Zińczuk, przewodniczący Rady Programowej Związku Pracodawców Gospodarki Odpadami.
Nowela wróci do Sejmu.