Siedem organizacji przedsiębiorców utworzyło Kongres Przedsiębiorczości. Jego celem jest współpraca z rządem i komisjami sejmowymi - poinformowali w poniedziałek przedstawiciele zrzeszonych w Kongresie organizacji.

Zdaniem obecnego na konferencji prasowej wicepremiera Waldemara Pawlaka, powołanie Kongresu jest dowodem na wspólne działanie dla poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej.

W skład Kongresu Przedsiębiorczości wchodzi siedem organizacji: Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan, Konfederacja Pracodawców Polskich, Polsko- Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa, Amerykańska Izba Handlowa, Polska Rada Biznesu oraz Związek Rzemiosła Polskiego.

W ramach jednej organizacji pracodawcy mają zabiegać o nowe rozwiązania i konieczne zmiany w najważniejszych kwestiach społeczno-gospodarczych, ważnych z punktu widzenia optymalnych warunków dla rozwoju polskiej gospodarki.

Prezes KIG uważa, że w ramach Kongresu można będzie "wspólnie uzgadniać poglądy i prezentować je rządowi"

Jak powiedział prezes Amerykańskiej Izby Handlowej Roman Rewald, "Kongres Przedsiębiorczości jest platformą dla wspólnego działania polskich organizacji biznesowych". Zwrócił uwagę na problemy polskiej infrastruktury, która - jego zdaniem - "jest główną barierą inwestycyjną w Polsce, nie tylko dla inwestorów zagranicznych, ale też polskich".

Prezes Krajowej Izby Gospodarczej Andrzej Arendarski uważa, że w ramach Kongresu można będzie "wspólnie uzgadniać poglądy i prezentować je rządowi".

Prezes Polskiej Rady Biznesu Zbigniew Jakubas zwrócił uwagę na konieczność zmian w Prawie budowlanym. "Paradoksalne przepisy, które ograniczają rynek budowlany w Polsce, mają się bardzo dobrze. Urzędnicy wydają warunki zabudowy czasami przez trzy lata, zamiast zrobić to w ciągu kilku miesięcy. To powoduje niesamowite ograniczenia na rynku inwestycji, zarówno budowlanych, mieszkalnych, jak i przemysłowych" - zaznaczył.