Bankier.pl szykuje w najbliższym czasie kolejny produkt związany z ubezpieczeniami. Money.pl - co najmniej kilka nowych serwisów do końca roku.
W maju z 20 największych serwisów zaliczanych przez firmę badawczą Gemius do kategorii biznes, finanse, prawo korzystało blisko 15 mln użytkowników - wynika z badań Megapanel Gemius/PBI. Ale liczba ta jest jeszcze większa, bo portale i serwisy nie ograniczają się tylko do informacji biznesowych, ale coraz częściej wchodzą w kolejne nisze, tworząc własne serwisy poświęcone motoryzacji, podatkom, prawu, rynkowi pracy czy nieruchomościom. I sprzedają w nich powierzchnię reklamową.
- Grupa odbiorców portali biznesowych to najczęściej osoby z dużych miast, z wykształceniem średnim i wyższym, mające pieniądze. To idealny grupa dla reklamodawców - tłumaczy Ludmiła Król, dyrektor zarządzającej Ad.net, sieci sprzedaży reklamy internetowej.
Jesienią konkurencja jeszcze się zaostrzy, bo Bankier.pl planuje poszerzenie oferty o tematykę ubezpieczeniową, a Money.pl - uruchomienie co najmniej kilku nowych serwisów.
- Nasz cel to wzmacnianie jakości serwisów i produktów już istniejących oraz zagospodarowywanie kolejnych obiecujących nisz - tłumaczy strategię Bankiera Maciej Klepacki, rzecznik spółki.
- W internecie coraz bardziej liczyć się będzie specjalizacja - twierdzi Tomasz Bonek, redaktor naczelny Money.pl.
Niszą z dużym potencjałem, są serwisy prawnicze.
- Na razie są niedoceniane przez reklamodawców, ale to się szybko zmieni - mówi Ludmiła Król.
Bankier.pl nie ujawnia przychodów reklamowych, bo jest tuż przed ogłoszeniem wyników na giełdzie. Tomasz Bonek przyznaje, że przychody Money.pl rosną podobnie, jak rynek reklamy internetowej oszacowany w II kwartale przez CR Media Consulting na 42 proc.
Za reklamę w portalach biznesowych płacą najchętniej dystrybutorzy samochodów, banki czy instytucje finansowe. O ich pieniądze obok sekcji biznesowych największych portali, wyspecjalizowanych serwisów Money i Bankier, walczy kilkadziesiąt innych. Wśród nich m.in. serwisy biznesowe Infor.pl, Egospodarka.pl czy Grupa Wolters Kluwers Polska.
Zarówno Money, jak i Bankier odpowiadają, że nie ma już miejsca na nowych graczy.
Dlatego dużym grupom medialnym często łatwiej jest kupić serwis, niż budować go od nowa. Inwestora szuka Bankier.pl. W gronie zainteresowanych jest Agora, Axel Springer Polska, a ostatnio spekuluje się, że dołączył też Polsat - to jednak dementuje Zygmunt Solorz-Żak, właściciel Grupy Polsat.
komputer / ST