Zawieranie umów w drodze aukcji internetowej niesie ze sobą ryzyko wyłącznie dla stron aukcji. Serwisy aukcyjne nie są tu stroną - umożliwiają jedynie przeprowadzenie transakcji.
W ubiegłym roku za pośrednictwem największego polskiego serwisu aukcyjnego Allegro sprzedano przedmioty za ponad 3,7 mld złotych. Polacy kochają aukcje internetowe. Dają one możliwość nabycia różnych dóbr bez wychodzenia z domu - wystarczy kliknąć myszką. Najczęściej kupujemy: sprzęt RTV, AGD, komputery, przedmioty do domu i ogrodu oraz odzież i obuwie.
Polskie prawo nie reguluje pojęcia aukcja internetowa. Mimo braku regulacji prawnych, to określenie jest prawnie dopuszczalne. Zgodnie z kodeksową zasadą swobody umów, strony mogą osiągnąć prawnie skuteczny konsensus także w drodze aukcji internetowych. Główną rolę w kształtowaniu zasad i postępowania aukcyjnego odgrywają serwisy aukcyjne, które opracowują regulaminy i warunki uczestnictwa w aukcjach. Udział w aukcji oznacza akceptację regulaminu.
Zawieranie umów w drodze aukcji internetowej niesie ze sobą ryzyko wyłącznie dla stron transakcji. Serwisy aukcyjne nie są bowiem stroną w aukcjach i użyczają jedynie technicznych środków potrzebnych do przeprowadzenia aukcji. W związku z tym nie ponoszą one odpowiedzialności za wady fizyczne i prawne towarów, bezpieczeństwo transakcji oraz prawdziwość opisów oferowanych przedmiotów oraz usług.

(Nie)rzetelne komentarze

Jak bezpiecznie robić zakupy za aukcjach internetowych? Obecnie serwisy aukcyjne wprowadzają różne formy zabezpieczeń dla stron transakcji. Do najczęściej spotykanych należy tzw. system komentarzy, dzięki któremu uczestnicy aukcji wyrażają swoje opinie dotyczące postępowania i rzetelności innych kontrahentów. Są one dostępne po zalogowaniu na stronach serwisów aukcyjnych. System ten nie daje jednak gwarancji rzetelnych opinii, bowiem nieuczciwe osoby mogą wielokrotnie umieszczać swoje komentarze pod różnymi pseudonimami (nickami).
Ważne!
Serwisy aukcyjne nie ponoszą odpowiedzialności za wady fizyczne i prawne towarów oraz prawdziwość opisów oferowanych przedmiotów oraz usług

Przechowanie pieniędzy

Kolejną usługą, której celem jest zwiększenie bezpieczeństwa transakcji, jest - oferowana na przykład przez Allegro - usługa escrow (udostępnienie konta powierniczego, prowadzonego przez osoby trzecie lub sam serwis aukcyjny). Służy ono do przechowywania pieniędzy kupującego do czasu otrzymania przez niego wylicytowanego towaru i sprawdzenia jego zgodności z opisem. Gdy kupujący potwierdzi otrzymanie towaru, sprzedający może dysponować zapłatą. W przypadku nienależytego wykonania zobowiązania przez sprzedającego, pieniądze zostają zwrócone kupującemu, a towar odesłany sprzedającemu. Na usługę escrow muszą wyrazić zgodę obie strony transakcji, zaakceptować wysokość opłat oraz terminy wywiązania się z zawartej umowy.

Licytacja bez ochrony

Pierwszym ze sposobów zakończenia aukcji internetowej jest wygrana licytacja. W takim przypadku zawierane umowy nie podlegają ochronie, jaką przewiduje ustawa o ochronie niektórych praw konsumentów i odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny. Zgodnie z art. 16 par. 1 pkt 10 tej ustawy, przepisów o umowach zawieranych na odległość nie stosuje się do umów sprzedaży z licytacji. Oznacza to, że konsument będący stroną takiej umowy, pozbawiony jest prawa odstąpienia od umowy bez podania przyczyn. Umowy, których przedmiotem są usługi, podlegają ochronie, jaką przewiduje powyższa ustawa.

Kup Teraz zapewnia ochronę

Drugi sposób zakończenia aukcji internetowej to skorzystanie z opcji Kup Teraz. Taki sposób zawarcia umowy ma de facto charakter zaproszenia do zawarcia umowy (art. 71 k.c.), a nie do uczestnictwa w aukcji. Tak więc uczestnik, dokonując zawarcia umowy Kup Teraz, ma zapewnioną ochronę, jaka przysługuje konsumentom w przypadku zawierania umów na odległość. Prawo polskie daje możliwość odstąpienia od zawartej umowy w terminie dziesięciu dni od dnia otrzymania towaru lub od dnia zawarcia umowy o świadczenie usług. Należy jednak pamiętać, że przepisy ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów i odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny chronią nas, gdy kupujemy od przedsiębiorcy. W przypadku zakupu towaru od nieprofesjonalisty przepisy ustawy nie mają zastosowania.
OBOWIĄZKI PRZEDSIĘBIORCY
O czym musi pamiętać przedsiębiorca przed e-aukcją
Zgodnie z regulaminami platform aukcyjnych, rejestracji osoby prawnej może dokonać osoba umocowana przez firmę do prowadzenia działalności na serwisie aukcyjnym i powinna ona wypełnić formularz rejestracyjny poprzez podanie: swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, numeru telefonu kontaktowego, pełnej nazwy (firmy) podmiotu rejestrowanego oraz adresu jego siedziby wraz z nazwą kraju i regionu (województwa), nazwy, pod którą podmiot ten zamierza występować w serwisie aukcyjnym (login) oraz hasła (konta firmowe).