Pomysł czterech operatorów komórkowych, którzy chcą wystartować w konkursie na operatora telewizji mobilnej (odbieranej np. w telefonach komórkowych) i udostępniać ją bez graniczeń np. nadawcom radiowo-telewizyjnym, jest "bardzo ciekawy" - poinformowała prezes UKE Anna Streżyńska.

Obecnie czterej operatorzy komórkowi - P4, Centertel, Polkomtel i PTC - pracują nad utworzeniem spółki, która ma wystartować w konkursie na operatora telewizji mobilnej. "Postanowili, w razie wygrania konkursu, udostępniać programy radiowo-telewizyjne bez ograniczeń zainteresowanym firmom. Mogą to być inni operatorzy telekomunikacyjni, nadawcy, czy sklepy, które chcą reklamować się za pomocą telewizji mobilnej" - powiedziała prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE).

Zdaniem Streżyńskiej, w ten sposób operatorzy unikną zarzutu, że będą oddziaływali na rynek antykonkurencyjnie

"Każda z zainteresowanych firm mogłaby zawrzeć umowę z operatorami i dostarczać usługi do użytkownika. To ciekawy pomysł" - powiedziała prezes.

Jak informował w sierpniu dyrektor ds. strategii w P4 Piotr Jegier, inwestycje w ten projekt mają zwrócić się po siedmiu latach. Dodał, że spółka operatorów ma przede wszystkim umożliwić uruchomienie telewizji mobilnej, a zyski z tej usługi mają osiągać nadawcy oraz jej dystrybutorzy, w tym czterech operatorów, którzy będą oferować klientom telewizję mobilną.

We wtorek prezes UKE mówiła PAP, że konkurs, który wyłoni operatora telewizji mobilnej (DVB-H), odbędzie się w październiku, a zwycięzca może zostać wyłoniony w grudniu.

Wyjaśniła, że początkowo zwycięzca konkursu będzie mógł zaoferować DVB-H w 31 miastach. UKE postanowił przeznaczyć na to 38 kanałów częstotliwości z zakresu 470-790 MHz. Miasta - gospodarze piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2012 otrzymają po dwa kanały. W dalszej perspektywie telewizja mobilna będzie dostępna w całym kraju, w miarę jak udostępniane będą częstotliwości, które obecnie zajmują nadawcy analogowi - TVN, Polsat, Puls i TVP.

Poza czterema operatorami w konkursie może wystartować także Polski Operator Telewizyjny, spółka TVN-u i Polsatu. Nie wykluczył tego również Cyfrowy Polsat.