Do przyszłego wtorku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) ma podjąć uchwałę w sprawie konkursu na operatora telewizji mobilnej. Gdyby tak się stało, konkurs zostanie ogłoszony w przyszłym tygodniu - poinformowała dziś prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska.

Konkurs wyłoni operatora multipleksu telewizji mobilnej (m.in. dostępnej w telefonach komórkowych).

Streżyńska powiedziała, że UKE ustalił z KRRiT, że 66 proc. zawartości multipleksu będzie przeznaczone na treści audiowizulane, a 34 proc. na usługi multimedialne. Dodała, że operator będzie musiał kontrolować taką zawartość multipleksu.

W lipcu br. Streżyńska informowała, że konkurs na operatora telewizji mobilnej (tzw. DVB-H) odbędzie się w sierpniu, ale w tym samym miesiącu UKE przedstawił KRRiT jego nowe założenia. Nowy projekt trafił do ponownych konsultacji, które trwały do końca sierpnia. We wrześniu UKE i KRRiT opracowały dokumentację konkursową.

Zgodnie z propozycją zwycięzca konkursu ma możliwość korzystania z multipleksu DVB-H aż do 2023 r., a nie - jak planowano to wcześniej - do 2015 roku. Zdaniem Streżyńskiej taka oferta jest lepsza, bo po 7 latach operator uzyskuje tylko zwrot inwestycji, a 15 lat daje mu możliwość zysku.

Początkowo zwycięzca konkursu będzie mógł zaoferować DVB-H w 31 miastach

Początkowo zwycięzca konkursu będzie mógł zaoferować DVB-H w 31 miastach. Streżyńska postanowiła przeznaczyć na to 38 kanałów częstotliwości z zakresu 470 - 790 MHz. Miasta - gospodarze piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2012 otrzymają po dwa kanały. W dalszej perspektywie telewizja mobilna będzie dostępna w całym kraju, w miarę jak udostępniane będą kolejne częstotliwości, które obecnie zajmują telewizje analogowe (m.in. TVN, Polsat, TVP, TV Puls).

Zdaniem Streżyńskiej może to się stać w 2012 roku, jeśli uda się namówić nadawców na przejście na nadawanie cyfrowe (tzw. DVB-T), lub w 2014 roku, kiedy wygasa koncesja nadawców analogowych.

Wstępne zainteresowanie udziałem w konkursie na telewizję mobilną zadeklarowało konsorcjum czterech operatorów telefonii komórkowej - Centertel, Polkomtel, PTC i P4. W przetargu może wystartować także Polski Operator Telewizyjny, spółka TVN i Polsatu. Nie wykluczył tego również Cyfrowy Polsat.