Do Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) wpłynęło 5,4 tys. ankiet, w których internauci zgłaszają m.in. brak odstępu do telefonu stacjonarnego lub szerokopasmowego internetu - poinformował w dzisiejszym komunikacie UKE.

Najwięcej ankiet ws. dostępu do telefonu stacjonarnego wpłynęło z woj. mazowieckiego (ok. 400). Po ponad 100 zgłoszeń wysłano z województw: łódzkiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego.

W sprawie dostępu do internetu ok. 850 zgłoszeń wpłynęło do UKE z woj. mazowieckiego, a po ok. 300 z wielkopolskiego i świętokrzyskiego. Wśród powiatów najwięcej ankiet Urząd otrzymał z powiatu przemyskiego (woj. podkarpackie), warszawskiego i ostródzkiego (woj. warmiński-mazurskie).

Plany stworzenia mapy obszarów o najsłabszym dostępie do telefonii stacjonarnej i do szerokopasmowego internetu

Prezes UKE Anna Streżyńska w lipcu br. poinformowała o planach stworzenia mapy obszarów o najsłabszym dostępie do telefonii stacjonarnej i mapy dostępu do szerokopasmowego internetu. Chce wyodrębnić na mapie Polski obszary, na których będą potrzebne inwestycje w sieci telekomunikacyjne, umożliwiające dostęp zarówno do usług telefonicznych, jak i internetowych.

We wrześniu br. Streżyńska poinformowała, że chce, by przy tworzeniu map pomogli Urzędowi konsumenci. W tym celu na stronie internetowej Urzędu pojawiły się ankiety, za pomocą których można zgłosić zapotrzebowanie na telefon stacjonarny lub szerokopasmowy internet.

Jak poinformował UKE, mapy te zostaną opracowane po uzyskaniu szczegółowych informacji, zarówno od przedsiębiorców świadczących usługi telekomunikacyjne, jak i od samych użytkowników lub potencjalnych użytkowników tych usług.

Urząd poinformował, że samo powstanie map nie gwarantuje, iż dostęp do usług zostanie zapewniony wszystkim, którzy zgłoszą taką potrzebę.