Rozmawiamy z ROBERTEM JUSZCZYKIEM, dyrektorem pionu systemów teleinformatycznych w MCX Systems - Firmy mają na rynku duży wybór ofert telefonii IP. Decydując się na jedną z nich, warto sprawdzić, czy dokładnie odpowiada potrzebom.
Niektórym firmom nie udały się inwestycje w telefonię IP. Dlaczego?
- Prawdopodobnie były one niezbyt starannie przygotowane. Fundamentem wdrożenia powinno być poznanie potrzeb danej firmy przez wykonanie audytu teleinformatycznego. Być może ich podstawą była niska jakość transmisji danych w sieci, która nie dawała szansy na dobre połączenia IP.
Efektywność telefonii IP zależy ściśle od tego, czy sieć transmisji danych spełnia wymagane parametry techniczne. Chodzi m.in. o gwarancję jej dostępności (SLA). Firmy mogą uzyskać SLA na poziomie 99,999 proc. Oznacza to, że niedostępność internetu w ciągu roku wynosi w ich przypadku zaledwie 1 promil, czyli ok. 5 min. Ważnymi parametrami są też: jakość świadczonej usługi (QoS - quality of service), typ użytych kodeków przetwarzających dźwięk na plik transmitowany w sieci, kontrola zapełnienia pasma przesyłu i separacji głosu od innego typu danych podlegających transferowi oraz szyfrowanie połączeń. Ten ostatni parametr jest kluczowy, gdyż zapewnia bezpieczeństwo tego rodzaju komunikacji. Przy braku dbałości o to, by firmowa sieć spełniała wymienione warunki, wdrożenie telefonii IP może zakończyć się fiaskiem.
Jakie parametry dostępu do internetu są podstawą dla bezpiecznego przełączenia się na telefonię IP?
- Najlepiej, gdy firma dysponuje łączem szerokopasmowym, które gwarantuje szybką transmisję danych. Chodzi o przesył co najmniej kilku Mb/s, ale to nie wszystko. Jeśli sieć nie spełnia wspomnianych poprzednio parametrów technicznych, bywa zawodna. Nie bez przyczyny trwają badania i prace nad uruchomieniem sieci nowej generacji NGN (new generation network). Będzie ona nie tylko spełniać wysokie wymagania, ale i zaoferuje transmisję danych z prędkością do 50 Mb/s. Umożliwi to swobodną komunikację audiowizualną i - na co szczególnie liczą dostawcy - transmisję sygnału telewizji wysokiej rozdzielczości (HDTV). Póki nie dojdzie do jej upowszechnienia, pozostają łącza szerokopasmowe, które warto zamawiać u takiego dostawcy, który gwarantuje wysoką jakość usług.
Małe firmy korzystają przede wszystkim z darmowych aplikacji, np. ze Skype'a. Czy to jest rozwiązanie do szerokiego zastosowania?
- Skype to ciekawe rozwiązanie, bo wykorzystuje kompresję pakietów głosowych na poziomie 2,4 kb/s - technologię stosowaną kiedyś w armii, w satelitarnej sieci Irydium. Na rynku mamy jednak do wyboru bogatszą ofertę urządzeń obsługujących łączność IP. Niektóre z nich są przystosowane do obsługi klienta biznesowego. A skoro tak, to oferują specjalistyczne rozwiązania wychodzące naprzeciw potrzebom firmy. Czy wobec takiej oferty ogólnodostępne narzędzia są dobrą alternatywą? Nie sądzę. Jeśli zależy nam na uzyskiwaniu dobrych, a przy tym tanich połączeń, warto wybrać rozwiązania dokładnie przystosowane do naszych wymagań.
Jeśli połączenia mają być tanie, to nie powinny na starcie wymagać kosztownych inwestycji.
- Firmy, którym zależy na gwarancji uzyskania dobrej łączności, nie zdecydują się na wdrożenie rozwiązań darmowych, np. Skype. Dlaczego? Chociażby dlatego, że używane tam kodeki są niestandardowe, a to oznacza, że integracja darmowej telefonii z innymi aplikacjami funkcjonującymi w firmie, np. z contact centre, z systemem CRM itp. może być zadaniem trudnym albo wręcz niemożliwym. Przy wyborze najtańszych rozwiązań VoIP firma nie może też liczyć na wsparcie technologiczne ani na serwis techniczny. Kierując się wyłącznie względem oszczędności, możemy więc osiągnąć efekt przeciwny do zamierzonego.
Jaki sprzęt obsługujący VoIP wybrać dla firmy?
- Warto wybrać taki przełącznik (switch) i węzeł komunikacyjny kierujący ruchem w sieci (router), które pozwolą na korzystanie z telefonów IP dowolnego producenta, innego niż dostawca lokalnej sieci w firmie LAN (local area of network). Dostawcy szybkiego internetu i VoIP tworzą często takie protokoły działania sieci w firmie, które umożliwiają współpracę węzeł - przełącznik - telefon. Skutkuje to uzależnieniem się od jednego dostawcy. Dziś godne zalecenia jest więc korzystanie ze standaryzowanych sygnalizacji sieciowych oferowanych przez dostawców specjalizujących się w systemach telefonicznych. Firmy, które mają bogate doświadczenie w telekomunikacji, potrafią je wykorzystać w swojej ofercie pakietowej sieci IP. Zbudowana przez nich sieć może współpracować z telefonami różnych producentów. Dlatego ich propozycje są godne uwagi.
ETAPY INSTALACJI CENTRALI TELEFONICZNEJ VOIP
• uruchomienie interfejsu zarządzania centralą z poziomu przeglądarki www,
• system tworzenia zaawansowanych menu głosowych, stosownie do potrzeb firmy, do obsługi połączeń przychodzących,
• ustawienie połączeń wychodzących przez operatora telefonii internetowej,
• skonfigurowanie połączeń wewnątrz firmy (oddziały, placówki krajowe i międzynarodowe) przez łącza internetowe.
ROBERT JUSZCZYK
inżynier sieci komputerowych, dyrektor pionu systemów teleinformatycznych w MCX Systems