Latest Event Updates

Subskrybujesz wpisy z tego bloga? Bądź czujny! Czyli będą zmiany…

Posted on

Po 7 latach pisania na wordpress.com przyszedł czas na zmiany. W tym tygodniu blogifirmowe.com zyskają nie tylko nowy wygląd i nowe funkcjonalności, ale także nową platformę technologiczną. Treści, komentarze i autorzy bloga zostali w całości przeniesieni na nową platformę. Niestety nie ma możliwości migracji subskrybentów – będziecie musieli zapisać się na nowo.

Poniżej skrócona historia wyglądu blogifirmowe.com (oryginalnie blogifirmowe.wordpress.com):
bf_historia_2007_2017

Nowy blog, już w tym tygodniu będzie wyglądał tak:

blogi_firmowe_nowe_2014

Poza nowym wyglądem, co mam nadzieje w końcu sprawi, że skończy się kolejny etap prowizorycznych 😉 rozwiązań na blogu pojawią się (na początek):

  1. profesjonalny katalog blogów firmowych
    • podzielony na branże
    • z wizytówkami blogów (ikonka/screenshot, opis, link)
    • formularzem zgłoszeniowym
    • podkategorią blogów instytucji
  2. zakładka „Blog firmowy roku”
    • z formularzem zgłoszeniowym
    • z wynikami poprzednich edycji
    • listą zgłoszeń
    • FAQ dla nowych blogów

Poniżej screeny nowych rozwiązań:

Katalog blogów:

katalog_blogów_firmowych_2014

Wizytówki blogów:

katalog_blogów_firmowych_2014_wizytowki

Blog firmowy roku (zgłoszenie):

konkurs_zgłoszenie_2014

Dotychczasowych subskrybentów proszę o zapisywanie się na nowo na nowym blogu. Ten wpis jest prawdopodobnie ostatnim wpisem na platformie wordpress.com.

Do zobaczenia na nowej. Stay tuned!

 

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach i Akademia Leona Koźmińskiego partnerami konkursu Blog firmowy roku 2014

Posted on

Konkurs na najlepszy polski blog firmowy roku nie może odbyć się bez studentów, a więc i bez uczelni partnerskich. Uczelni, bowiem w tym roku partnerami są Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach oraz Akademia Leona Koźmińskiego. Tym samym po Wrocławiu i Warszawie przyszedł czas na dokonanie ocen przez studentów z Katowic. W 2014 roku blogi będą bowiem oceniać śląscy studenci, skupieni w Kole Naukowym Komunikacji Społecznej „Innowacje”, działającym na Wydziale Informatyki i Komunikacji przy Katedrze Dziennikarstwa Ekonomicznego i Nowych Mediów, a studiujący na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna.

Akademia Leona KoźmińskiegoUnwersytet Ekonomiczny w Katowicach

Bardzo dużo tych „mediów” i „innowacji”, ale tak naprawdę połączenie informatyki i umiejętności z zakresu komunikacji społecznej daje dobrą podstawę nie tylko dla oceny blogów, ale także do wsparcia samego projektu, w tym np. dalszego rozwoju katalogu blogów firmowych. Opiekunem koła jest dr Maria Buszman-Witańska (PR-owiec), a koordynatorem projektu po stronie Katedry jest dr Jakub Parnes (medioznawca). Cały projekt jest realizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Content Marketing Polska, które jest m.in. partnerem nowych studiów podyplomowych „Custom publishing – tworzenie mediów firm i instytucji” na Uniwersytecie.

Akademia Leona Koźmińskiego także utworzyła w tym roku klub nowych mediów, pod oficjalną nazwą New Media Club, który jak sama nazwa podpowiada skierowany jest do międzynarodowej społeczności studentów uczelni. Wsparcie ALK będzie polegało właśnie na pomocy w zakresie budowy katalogu blogów zagranicznych. Ten projekt nie mógł ruszyć z miejsca, ale mam nadzieję, że po wakacjach to się zmieni. Oczywiście nie chcemy budować całego katalogu – na wzór katalogu polskich blogów firmowych, ale zebrać najciekawsze przykłady wykorzystania blogów przez firmy przede wszystkim w Europie oraz tych tworzonych w języku angielskim. W czym – mam nadzieję – międzynarodowość uczelni Koźmińskiego odegra niebagatelna rolą. Zresztą projekt jest inicjatywą żywą, więc i może studenci ALK włączą się w oceny blogów.

Współpracuję z UE i ALK jako wykładowca oraz przy realizacji różnych projektów związanych z komunikacją w nowych mediach. To o tyle istotne, że sama nauka o mediach jest relatywnie nową dziedziną badań, nie wspominając już o mediach nowych. A zwłaszcza mediach społecznych. Staram się w miarę możliwości budować bazę wiedzy dotyczącą wąskiego ich wycinka – wykorzystania blogów w biznesie, właśnie po to aby lepiej rozumieć mechanizmy i prawa nimi kierujące. W tym roku po raz kolejny będziemy realizować badanie polskiej blogosfery firmowej.

Wkrótce kolejne informacje o konkursie. Stay tuned!

Wywiad: AWX2 Blog, bo blog to pasja

Posted on Updated on

Wywiad z Agnieszką Wereszczyńską, współautorką bloga architektonicznego blog.awx2.pl.

Agnieszka Wereszczyńska & Andrzej Wereszczyński (AWX2).
Agnieszka Wereszczyńska & Andrzej Wereszczyński (AWX2).

Blogi Firmowe: Skąd w ogóle pomysł, aby pisać bloga?

Agnieszka Wereszczyńska: Pomysł na takie miejsce w przestrzeni internetowej kiełkował w naszych głowach już od dawna. Jesteśmy architektami i nasza praca to nieustanne poszukiwanie najlepszej odpowiedzi na przestrzeń, którą mamy stworzyć. Sami każdego dnia poszukujemy inspiracji i dlatego ponad trzy lata temu postanowiliśmy zaryzykować i podzielić się tą pasją z innymi.

Powody do zaryzykowania były jednak jeszcze dwa.

Po pierwsze chcieliśmy w końcu mieć szybką możliwość pokazania naszym klientom rozwiązań podobnych do tych, które im proponujemy, zainspirować ich do podejmowania odważniejszych decyzji projektowych.

Drugi punkt był od początku naszym marzeniem, ale realizowany krok po kroku stał się motorem, który napędził całą blogową maszynę. Tym motorem jest nasza niezgoda na brzydotę przestrzeni wokół. I nie tylko tej realnej, ale także tej, którą od lat propaguje internet. Jako architekci nie możemy godzić się na to, że ludzie zamiast skupiać się na pięknie, budować go w sobie by potem nieść je dalej, wolą oglądać i krytykować źle zaprojektowaną czy zrealizowaną przestrzeń. Popularyzowanie negatywnych przykładów nie tylko nie wnosi nic nowego, ale też, a może przede wszystkim, buduje w ludziach przekonanie, że nie da się inaczej… Dlatego część swojej pracy przenieśliśmy na blog. Postanowiliśmy dzielić się swoim spojrzeniem na świat, pokazywać dobre przykłady, dawać wskazówki jak odmienić to, co już zostało popsute, lub zbudować coś nowego nie niszcząc przestrzeni wokół. Jednym słowem odkrywać, inspirować i edukować.

blog_awx2

BF: Czy prowadzanie bloga pomaga Wam budować relacje z potencjalnymi klientami lub partnerami biznesowymi?

AW: Tak, zdecydowanie tak. To środek, którym posługujemy się w relacjach z naszymi klientami. Często to specjalnie dla nich szukamy inspiracji czy piszemy kolejny tekst. Nie widać tego gołym okiem, ale odpowiednie osoby wiedzą, że właśnie dany wpis jest skierowany do nich ;)Tak było od początku. Teraz po trzech i pół roku istnienia bloga mamy dodatkowo kontakt z wieloma architektami, którzy nieśmiało przyznają, że pomagamy im w pracy, że inspirujemy nie tylko ich, ale także ich klientów. Dostajemy też często prośby o znalezienie konkretnego przykładu, innych rozwiązań na przestrzeń na problemy projektowe. Te relacje często przeradzają się w stały kontakt i to jest bardzo budujące 🙂 Dzięki blogowi poznaliśmy wiele bardzo sympatycznych osób, z którymi zbudowaliśmy relację nie tylko biznesowe, ale również prywatne.

BF: Czy Wasz blog ma jakiś stałych czytelników, komentujących? A może ma samych stałych użytkowników?

AW: Budujemy swoją społeczność pomału. To, co robimy nie jest zbyt popularne, choć dotyka w zasadzie każdego. Mamy grono zaprzyjaźnionych czytelników, którzy na różne sposoby pokazują nam, że są. Najwięcej ich znajdziemy oczywiście na Facebooku. To właśnie tam najszybciej i najczęściej reagują na nasze wpisy. Z roku na rok przybywa też osób komentujących na blogu. Może z czasem odważą się więcej wyrażać siebie, ale dziś wystarczy nam, że wiemy, że są 🙂

BF: Czy stosujecie jakieś mechanizmy angażowania użytkowników? Czy „po prostu” skupiacie się dobrych treściach?

AW: Jedynym mechanizmem, jaki stosujemy wobec naszych czytelników, bo tak wolimy ich nazwać, to czysta szczera chęć inspirowania ich do zmiany przestrzeni wokół. Robimy to tak jak potrafimy najlepiej. Każdy tekst to nasza subiektywna ocena, która nie jest żywą kopią tego, co można już znaleźć na dany temat w sieci, i może właśnie to przyciąga ich do nas. Może…:)

blog_awx2_hustawki_dla_dzieci

BF: Fotografie i grafiki odgrywają dużą rolę na blogu AWX2. Skąd czerpiecie materiały? Sporo zdjęć jest Waszego autorstwa. Skąd bierzecie na to czas?

AW: Fotografie to niezbędny element naszych działań. To nimi właśnie pokazujemy jak inni zaprojektowali, zbudowali i jak mieszkają w nowych, lub odmienionych przestrzeniach. Materiały, zdjęcia budynków, które pokazujemy czerpiemy z miejsc w internecie. Zawsze jednak podpisując źródło i autora danego projektu, dodatkowo linkując bezpośrednio na ich strony. Zdarza się jednak również tak, że kontaktujemy się bezpośrednio z autorami danej architektury. Wówczas przyjemność pokazania ich dzieła jest dla nas jeszcze większa, bo wspierana przez nich samych.

Zdjęcia naszego autorstwa pojawiają się zazwyczaj wtedy, gdy pokazujemy cześć swojej pracy, lub gdy na własnym przykładzie pokazujemy kolejne eksperymenty z przestrzenią, jakie co jakiś czas podejmujemy.

BF: Fotografia odgrywa na Waszym blogu duże znaczenie. Czasami można odnieść wrażenie, że prowadzicie fotobloga 😉 Czy próbujecie swoich sił również z wpisami wideo?

AW: Prowadząc blog o architekturze nie sposób robić tego bez architektury. Dlatego zdjęcia są naszym głównym elementem, którym chcemy „opisać” to, co chcemy przekazać. Jeśli natomiast chodzi o wideo, to na razie nie mamy takiej potrzeby, choć zdarzyło się kilka filmów, którymi pokazywaliśmy przestrzeń. Może to jest pomysł na kolejną serię wpisów, może to pytanie będzie naszą kolejną inspiracją 🙂

BF: Jakie wpisy ciszą się największym zainteresowaniem?

AW: Nasze działanie blogowe opiera się na pokazywaniu szerokiej palety architektonicznych rozwiązań, od drobnych przebudów po nowe ciekawe projekty. Zawsze jednak skupiamy się na tym, by nie były to inspiracje z tzw. wyższej półki, by były dostępne dla przeciętnego Kowalskiego. Na początku każdego roku podsumowujemy statystyki i pokazujemy, które wpisy w danym roku były najpopularniejsze. I właśnie one dają nam odpowiedź, że właśnie te projekty, których realizacja zamknęła się w realnych dla Polaków kosztach, cieszą się największym zainteresowaniem.

Zaczynając od detali jak : drewniane ogrodzenie czy nowoczesna pergola, na prostych, ale trzymających dobry poziom domach kończąc.

To, co nas cieszy najbardziej, to fakt, że czytelnicy coraz częściej rozumieją, że projektu domu nie należy szukać w kiosku czy katalogach firm sprzedających projekty gotowe. Odkrywają, że warto poszukać w sobie odpowiedzi, w jakiej przestrzeni będą czuli się najlepiej i razem ze swoim architektem stworzą architekturę pasującą do ich życia. Długie godziny spędzone na „wędrówce” po ponad 400 prezentowanych przez nas inspiracjach, są na to najlepszym dowodem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

BF: Czy czytacie inne blogi o architekturze? Czy są dla Was inspiracją, konkurencją, a może jednym i drugim?

AW: Tak, czytamy bardzo chętnie. Lubimy odkrywać spojrzenie na świat spisane ręką innych architektów. Śledzimy wiele blogów zagranicznych biuro projektowych, ale także pasjonatów architektury, których ku naszej radości jest coraz więcej. To zdecydowanie nie konkurencja, a inspiracja 🙂

BF: Czy blog pełni również funkcję edukacyjną? Czy czujecie misję, czy raczej edukacja to konieczny aspekt działania w waszej branży?

AW: Nasz blog to przede wszystkim edukacja. Najpierw odkrywamy, inspirujemy i edukujemy siebie, by potem przekazać to, co odkryjemy naszym czytelnikom. Chcemy, by szukali w sobie odpowiedzi jaka jest ich Strona Architektury. Ta misja wpisana jest w nasz zawód, dlatego nie odczuwamy tego, jako konieczność. To raczej wyróżnienie, które podarowane nam wraz z zaufaniem chcemy spełnić najlepiej jak potrafimy.

BF: Jakie są Waszym zdaniem 3 najważniejsze rzeczy przy tworzeniu bloga firmowego?

AW: Szczerość, pasja i chęć dzielenia się nią ze światem. Na tym zbudowaliśmy nasz blog. Szczerze piszemy o naszej pracy, która jest dla nas naszą pasją, a dzielenie się nią z innymi przyciąga do nas ludzi, którzy szukają odpowiedzi na pytania, które stawiamy na blogu.

BF: Czego należy unikać Waszym zdaniem pisząc blog firmowy?

AW: To wszystko zależy, w jakiej branży działamy. Ale pewne reguły są dla nas priorytetem. Przyświeca nam jedna zasada – niezależnie od tego czy piszesz blog prywatny czy firmowy – ważne by zawsze być sobą. Niczego nie udawać, nie naciągać niewygodnej prawdy, nie krytykować działań konkurencji, tylko skupić się na tym co dobrego my możemy dać naszym czytelnikom. To tak podstawowe zachowanie, niestety często wypierane przez pęd za podniesieniem w górę statystyk.

TARAS-DREWNIANY-52_awg_blog

BF: Co Was motywuje do pisania bloga? 

AW: Doskonale wiemy, że nie naprawimy świata. Ale dostajemy sygnały, że to co robimy ma wymierne odzwierciedlenie w przestrzeni, która dzięki pokazywanym przez nas przykładom staje się lepsza. I to jest dla nas dostateczna nagroda i motywacja by robić to dalej. Na początku blog był naszą odskocznią, dodatkiem. Potem stał się codziennością, teraz jest nieodłącznym elementem naszej pracy i już dziś nie wyobrażamy sobie, by poprzestać tylko na projektowaniu. Nieustannie mamy ochotę go rozwijać, pokazywać więcej, bo dziś wiemy, że to ma sens.

BF: Czy promujecie w jakiś sposób swojego bloga?

AW: Promowanie to może złe słowo. Tak użyte da tylko jedną odpowiedź – nie. Do tej pory nie stosowaliśmy żadnych zabiegów, które szerzej rozpropagowałyby nasz blog. Skupiamy się na aktywnym działaniu na naszych kanałach w social media: Facebook, Google+, Pinterest i innych. Na dzień dzisiejszy nam to wystarcza, ale niewykluczone, że chcąc dotrzeć szerzej kiedyś może pomyślimy o innym sposobie dotarcia do naszych przyszłych potencjalnych czytelników. Na razie skupiamy się na promowaniu dobrej architektury i wierzymy, że ona jest najlepszą promocją 🙂

Dziękujemy za możliwość podzielenia się naszym blogiem, naszą stroną architektury na łamach blogifirmowe.com 😉

BF: Dziękuję za odpowiedzi!

Podstawowe liczby, blog.awx2.pl (2011-2014)

  • 174 tys. użytkowników
  • 1,2 mln odsłon
  • 3,84 strin na sesję
  • średni czas sesji – 3 min. 50 sek.
Statystyki dzięki uprzejmości bloga AWX2.
Statystyki dzięki uprzejmości bloga AWX2.

 

Blog E-prawnik: wywiad i wideo

Posted on

Wywiad z Grzegorzem Wanio, przedstawicielem zespołu redakcyjnego bloga Kancelarii Olesińscy i Wspólnicy – blog.e-prawnik.pl.

zespół bloga e-prawnik
Zespół bloga e-prawnik (Olesińscy i Wspólnicy)

BlogiFirmowe.com: Zapytam trochę prowokacyjnie – język prawny na blogu? Czy ktoś chce to czytać?

Grzegorz Wanio: Jesteśmy młodym zespołem doradców i za pomocą naszego bloga chcemy trafiać również do młodszego grona odbiorców. Nasz styl jest lekki, przejrzysty, konkretny. Na blogu nie używamy oficjalnego, formalnego słownictwa prawniczego – staramy się, żeby nasze wpisy były zrozumiałe dla wszystkich.
Statystyki wskazują na to, że mamy stałe grono czytelników, którzy regularnie do nas zaglądają 🙂

 

BF: Ale chyba nie da się całkowicie uciec od języka prawnego? Czy to trudne dla zawodowego prawnika, przestawić się na pisanie w taki sposób, aby być rozumianym przez osoby nieobeznane w zawodowym żargonie?

GW: Masz rację! Czasami nie da się przekazać precyzyjnego komunikatu naturalnie bazującego na niuansach prawniczego języka bez użycia fachowych terminów. W takim przypadku radzimy sobie jednak podając przykłady, budując tabelaryczne zestawienia, czy pokazując praktyczne różnice pomiędzy sytuacjami, które opisujemy. Z drugiej strony nie mamy czytelników „z przypadku”. Osoby trafiające na nasz blog zazwyczaj są zainteresowane tematem, który opisujemy, a nierzadko też mają jakąś teoretyczną podbudowę prawniczą.

BF: Jakie wpisy cieszą się największą popularnością na Waszym blogu?

GW: Wpisy dotyczące spraw, z którymi na co dzień stykają się nasi czytelnicy – zawierające praktyczne uwagi, podpowiadające konkretne rozwiązania. Z ciekawostek: wpis cieszący się bardzo dużym zainteresowaniem to artykuł Rafała Olesińskiego, partnera zarządzającego kancelarii, dotyczący problemów podatkowych, z jakimi w ostatnim czasie zmagają się polscy żużlowcy 🙂 (http://blog.e-prawnik.pl/czarny-sport-czyli-na-podatkowym-wirazu.html).

BF: Czy to oznacza, że najpopularniejsze są nietypowe tematy?

GW: To oznacza, że najpopularniejsze są tematy ciekawe, trochę sensacyjne, a zwłaszcza te wskazujące na kuriozalne podejście organów kontrolnych 😉

 

BF: Skąd pomysł na to, aby pisać blog firmowy w domenie serwisu prawnego e-prawnik.pl? Czy to zamierzona strategia? Czy jesteście z niej zadowoleni?

GW: Pomysł założenia bloga powstał w wyniku współpracy ze spółką Money.pl. Serwis e-prawnik.pl jest częścią tej grupy. Mieliśmy pomysły na artykuły, które chcieliśmy w profesjonalnej oprawie udostępnić czytelnikom, a serwis e-prawnik.pl pomógł nam je zrealizować. Jesteśmy zadowoleni nie tylko z dotychczasowej współpracy, ale też z obranej strategii, która okazała się bardzo skuteczna.

BF: Czy pisanie bloga przekłada się na jakieś korzyści dla kancelarii?

GW: Oczywiście, wielu naszych Klientów zainteresowało się kancelarią właśnie poprzez bloga. Nowoczesna forma komunikacji jaką jest blog (przynajmniej dla środowiska prawniczego) jest dla młodszych przedsiębiorców naturalną i wygodną drogą zapoznania się z rozwiązaniami jakie oferujemy. Dodatkowo otrzymujemy wiele propozycji dotyczących współpracy w zakresie publikacji, udzielania wywiadów czy komentarzy eksperckich.

 

BF: „Pierwszy sensowy blog dla przedsiębiorców” to brzmi dumnie, ale czy rzeczywiście z Waszego bloga korzystają przedsiębiorcy?

GW: W zależności od charakteru wpisu. Zaryzykowałbym ogólne stwierdzenie, że czytelnikami naszego bloga są osoby prowadzące biznes, szukające praktycznych porad i niestandardowego podejścia do rozwiązywania problemów prawnych.

BF: Na Waszym blogu jest raczej mało komentarzy. Czy to specyfika języka prawniczego?

GW: Na pewno jest to związane z pewną specyfiką naszej branży – pytania które pojawiają się od zainteresowanych czytelników są zazwyczaj przekazywane bezpośrednio do nas, drogą mailową. Wynika to z faktu, że nasze wpisy są często przyczynkiem do zleceń rozwiązania konkretnych problemów, którymi czytelnicy z naturalnych względów niechętnie dzielą się na forum publicznym.

BF: Dziękuję za rozmowę.

Kluczowe liczby, blog.e-prawnik.pl w 2013 roku:

  • 169 620 odsłon
  • 94 728 użytkowników
  • 66% to nowi użytkownicy bloga
  • 95% ruchu generują użytkownicy urządzeń stacjonarnych
  • 75% użytkowników przychodzi na bloga z wyszukiwarek

Zapis panelu dyskusyjnego o blogach firmowych z konferencji Power of Content Marketing z udziałem Grzegorza Wanio .

Blog AXA Direct: wywiad i wideo

Posted on Updated on

Wywiad z Tomaszem Masajło, Kierownikiem Działu E-commerce, AXA Direct (blog smartdriver.pl).

BlogiFirmowe.com: Hating to już dyżurny temat wszelkich dyskusji o wykorzystaniu social media do komunikacji w sieci. Czy spotykacie się z tym na blogu Smartdriver? W jaki sposób podchodzicie do rozwiązania tego problemu?

Tomasz Masajło: Tego typu sytuacje zdarzają się, ale na SmartDriver.pl jest to raczej wyjątek niż reguła. Jeśli użytkownik poprzez swój komentarz obraża inne osoby, wychodzi poza reguły netykiety zdarza nam się usuwać tego typu wpisy, ale na szczęście jak na razie są to jednostkowe sytuacje.

 

BF: Smartdriver to przykład strategii content marketingowej z wykorzystaniem bloga firmowego. Dlaczego zdecydowaliście się na model pisania nie pod marką firmową, ale niezależną?

TM: Nowa marka daje nam nowe możliwości, chociażby w obszarze zainteresowania użytkowników samym blogiem. Większość firm ubezpieczeniowych pisze na swoich blogach tylko o ubezpieczeniach, a to niestety nie jest ulubiony temat użytkowników. My nie chcieliśmy się zamykać w obszarze finansów i ubezpieczania się, ale pokazać szerszy kontekst jakim jest korzystanie z samochodów i dróg, a o ubezpieczeniach pisać przy okazji. Pisanie bezpośrednio pod marką AXA DIRECT pozycjonowałoby blog jako blog o finansach, ubezpieczeniach i mogłoby stanowić barierę w pozyskiwaniu czytelników.

BF: Jak duży zespół pracuje przy tworzeniu bloga? 

TM: Nie ma stałego zespołu dedykowanego do tworzenia bloga. Przy tworzeniu materiałów korzystamy z usług zewnętrznych dostawców, ale też z pomocy osób z różnych działów w firmie, które mają szeroką wiedzę w danym temacie i chęci, aby się nią podzielić.

 

BF: Ubezpieczenia komunikacyjne, zwłaszcza OC nie są, jak to się mówi „produktem o którym niespokojnie śnią konsumenci”. W jaki sposób blog może wspierać mniej wdzięczne komunikacyjnie produkty i usługi?

TM: Właśnie dlatego, że ubezpieczenia same w sobie budzą zainteresowanie ograniczonej liczby użytkowników content marketing i blog mogą być dobrym sposobem na mówienie o tych tematach. Mogą się one pojawiać niejako przy okazji, np. tematów motoryzacyjnych i w ten sposób oddziaływać na odbiorców. Dużo łatwiej jest poprzez blog wytłumaczyć Klientom na przykład jaki wpływ na cenę ubezpieczenia ma sposób użytkowania pojazdu czy też jakie są zalety korzystania z nowoczesnych produktów ubezpieczeniowych niż poprzez reklamę, która z założenia musi być skrótowa. Klienci zupełnie inaczej postrzegają też produkty i usługi, gdy rozumieją, że dane rozwiązanie ma swoje uzasadnienie w życiu bądź wynika z konkretnej praktyki. Aspekt edukacyjny, uświadamiający jest w naszym wypadku dosyć ważny, bo nie każdy Klient rozumie produkty finansowe sam z siebie.

 

Co oznaczają tablice rejestracyjne? (http://www.smartdriver.pl/rozszyfruj-tablice-rejestracyjne)

BF: Skąd czerpiecie inspiracje przy tworzeniu bloga?

TM: Motoryzacja, samochody to tematy niewyczerpane. Z inspiracjami nie ma więc problemu. Wyzwaniem jest odpowiednie opracowanie tematów, zaprezentowanie ich, ustalenie, które z nich będą się cieszyły zainteresowaniem odbiorców. W tym celu analizujemy statystyki bloga, chcemy wiedzieć co użytkownicy czytają, jak też organizujemy badania, w których staramy się poznać potrzeby naszych czytelników.

BF: Czy macie już stałych użytkowników? Takich, którzy zostali z Wami na dłużej?

TM: Tak, niewątpliwie mamy użytkowników, którzy powracają na bloga regularnie, a często mają też na swoim koncie po kilkadziesiąt komentarzy pod artykułami. To bardzo cieszy i daje energię do pracy oraz motywację do dbania o jakość materiałów na blogu, bo jest to też grupa najbardziej wyczulona na poziom bloga.

BF: Dziękuję za rozmowę.

Zapis panelu dyskusyjnego o blogach firmowych z konferencji Power of Content Marketing z udziałem Karola Wieczorka.

Blog Netia: wywiad i wideo

Posted on

Wywiad z Karolem Wieczorkiem, Rzecznikiem prasowym Netia. Głównym autorem i koordynatorem bloga firmowego blog.netia.pl.

BlogiFirmowe.com: Podczas konferencji „Power of Content Marketing” wspomniałeś, że większość wpisów na blogu Netii jest dodawania przez Ciebie. Czy to nie jest rozczarowujące? Odpowiadasz za całość strategii blogowej firmy, zatem wewnętrzna ewangelizacja powinna być także Twoim celem? 

Karol Wieczorek: Na pewno fakt, iż jest to coraz bardziej autorski blog jednego aktora, czy jednego strażaka, Strażaka Sama (śmiech), nie jest to dla mnie powodem do zadowolenia. Nie rozpatruję tego jednak w kategoriach porażki, po prostu staram się sobie to zobiektywizować. Dla kierowników, czy dyrektorów, którzy są firmowymi ekspertami, obecność na blogu to zajęcie dodatkowe, które nie przekłada się wprost na realizację indywidualnych celów w procesie premiowania, stąd atencja mniejsza. Czym innym jest bowiem stała aktywność na blogu, w tym odpowiadania na często niewygodne pytania czytelników, a czym innym napisanie od czasu do czasu jakiegoś tekstu eksperckiego. Dlatego zdecydowanie łatwiej jest mi namówić do współpracy osoby w charakterze back office, ze mną w roli frontman’a.

 

BF: Czy wyobrażasz sobie w dzisiejszych czasach pracę rzecznika prasowego bez bloga?

KW: Jestem w stanie wyobrazić wiele rzeczy, w tym i taką, ale myślę, że z blogiem żywot rzecznika jest ciekawszy a wszystko co robimy skuteczniejsze.

BF: Kilkadziesiąt tysięcy użytkowników miesięcznie, to całkiem sporo. Czy nie uważasz, że za sprawą takich narzędzi jak blogi firmowe praca w public relations staje się w końcu mierzalna?

KW: Cieszę się z osiąganych liczb, ale nie są one dla mnie celem samym w sobie. Dużo większą wagę przykładam do elementów jakościowych. Blog jest jednym z narzędzi, za pomocą których realizuję cele strategii komunikacyjnej i najważniejsza jest dla mnie w jego kontekście odpowiedź na pytanie, czy dzięki aktywności na blogu realizuję swoje krótko i długoterminowe cele.

statystyki bloga Netia
Statystyki serwisu blog.netia.pl (2010-2014) dzięki uprzejmości Netia.

BF: Sam odpowiadasz na większość pytań użytkowników. Jak wyglądają Twoje relacje z komentującymi? 

KW: Staram się każdego użytkownika traktować indywidualnie, z szacunkiem i powagą, choć przyznam, że nie zawsze przychodzi o łatwo. Myślę, że z większością stałych czytelników mam poprawne, neutralne stosunki. Zapewne znajdzie się też kilku ostrych antagonistów, nazywanych hejterami, ale można by znaleźć też – mam nadzieję, liczniejsze – grono sympatyków.

Myślę, że wielu moich kolegów, którzy próbowali swoich sił na blogu, z powodu nie zawsze przyjemnych interakcji z czytelnikami, postanowiło ograniczyć swoją aktywność na tym łonie.

 

BF: Co to znaczy słuchać klienta na blogu?

KW: W moim rozumieniu, podstawą blogowania jest przestawianie i wymiana zdań, nawiązanie dialogu. Nie może być mowy o dialogu jeśli nie słuchamy drugiej strony i nie odpowiadamy na pytania. Dlatego my na blogu Netii zawsze staramy się jak najbardziej rzetelnie odpowiadać na wszystkie, nawet najtrudniejsze pytania i myślę, że znajduje to uznanie. Druga sprawa, to oczywiście wyciąganie wniosków z tego co mówią, piszą czytelnicy, a często są to bardzo ciekawe, konstruktywne pomysły.

 

BF: Właśnie, wspominałeś o tym, że często wykorzystujecie pomysły swoich klientów zgłaszane na blogu w procesie rozwoju produktu i ulepszania oferty? Możesz podać jakieś przykłady?

KW: Jednym z najgłośniejszych zrealizowanych postulatów czytelników bloga było zwielokrotnienie przez nasz prędkości wysyłania danych w superszybkim dostępnie do internetu nowej generacji, czyli NGA czy też krótsze, 9 miesięcznie umowy z myślą o studentach.

W obszarze telewizji jest to właściwie proces ciągły, bo sporo usprawnień Netia Playera, sprzętowego serca naszej Telewizji Osobistej, jest realizowanych przy uważnym wsłuchiwaniu się w opinie czytelników. Również oferta programowa począwszy od przełomowej oferty małych pakietów tematycznych, po, np. TV Republika jako pozycja a’la carte pewnie by nie powstała, gdyby nie liczne głosy na blogu, wskazujące na takie oczekiwanie Klientów.

BF: Piszesz swojego prywatnego bloga? Myślałeś o tym kiedyś? 

KW: Nie piszę, ponieważ brakuje mi na to czasu. Może jest to jakiś pomysł, ale chyba dopiero na emeryturze, bo teraz chwile wolne zdecydowanie wolę poświęcić rodzinie.

BF: Dziękuję za rozmowę.

Zapis panelu dyskusyjnego o blogach firmowych z konferencji Power of Content Marketing z udziałem Karola Wieczorka.

Wideo: 7 lat blogowania firmowego w Polsce

Posted on

Obiecane w poprzednim wpisie wideo z zapisem całego panelu dyskusyjnego. Konferencja „Power of Content Marketing”, panel „7 lat blogowania firmowego w Polsce”

 

Kanały blogówfirmowych.com w social media:

Wideo: Power of Content Marketing

Posted on

Poniżej teaser panelu dyskusyjnego dotyczącego doświadczeń w blogowaniu firmowym jaki odbył się podczas konferencji Power of Content Marketing w maju 2014. Wkrótce udostępnię całe nagranie, zatem warto śledzić wpisy na blogifirmowe.com 😉

 

Materiały wideo powstają dzięki videoPR, który od dzisiaj jest także partnerem Konkursu na najlepszy polski blog firmowy roku 2014 i samego projektu blogifirmowe.com. Czasy się zmieniają i poza tekstem treści wideo będą stanowić podstawę działań content marketingu. Trudno, aby na blogachfirmowych.com nie zaczęły się pojawiać takie właśnie materiały.

videopr logo

Myślę, że także w samym tegorocznym konkursie zwrócimy większą uwagę na kwestie multimedialności blogów. Oficjalne ogłoszenie konkursu już niebawem. Z drugiej strony to, jaka jest siła networkingu pokazuje liczba aktualnych zgłoszeń do konkursu – 39 blogów. Mam nadzieję, że wkrótce będę mógł napisać o kolejnych partnerach projektu. Na razie się rozkręcamy.

Teaser panelu dyskusyjnego udostępniłem w kanałach społecznościowych blogówfirmowych.com: facebook.com/blogifirmowe oraz na świeżo utworzonych:

Na kanale YouTube zamieściłem dzisiaj także kilka wypowiedzi uczestników panelu dyskusyjnego. Więcej – wkrótce.

Karol Wieczorek, Netia (blog.netia.pl)

 

Grzegorz Wanio, Olesińscy i Wspólnicy (blog.e-prawnik.pl)

 

Tomasz Masajło, AXA Direct (blog smartdriver.pl)

 

Dominik Kaznowski, blogifirmowe.com

Konferencja: podsumowanie

Posted on

Poniżej kilka fotografii z panelu dyskusyjnego o blogach firmowych, który miałem przyjemność prowadzić podczas konferencji Power of Content Marketing. Mam nadzieję, że już za kilka dni będę mógł udostępnić nagranie wideo z panelu. A warto obejrzeć. Po pierwsze blogi firmowe Netia, E-prawnik i AXA Direct ujawniły swoje statystyki, a ponadto porozmawialiśmy trochę o „kuchni” pisania blogów przez firmy. Mam zatem nadzieję, że będzie to także początek wejścia w „erę wideo” na blogachfirmowych.com.

panel dyskusyjny - blogi firmowe
Panel dyskusyjny „7 lat blogowania firmowego w Polsce”. Uczestnicy, siedzą od lewej: Grzegorz Wanio, LL. M (blog.e-prawnik.pl), Karol Wieczorek (blog.netia.pl), Dominik Kaznowski (blogifirmowe.com), Tomasz Masajło (smartdriver.pl).
blogi firmowe - panel dyskusyjny
Grzegorz Wanio, LL. M. (blog.e-prawnik.pl)
blogi firmowe - panel dyskusyjny
Grzegorz Wanio, Karol Wieczorek.
Dominik Kaznowski, Tomasz Masajło.
Dominik Kaznowski, Tomasz Masajło.

Power of Content Marketing!

Posted on Updated on

Jako się rzekło – konferencja Power of Content Marketing już niebawem, bo 21 maja w Warszawie. Oczywiście takie wydarzenie nie mogło się obejść bez… blogów firmowych. Ale wszystko w swoim czasie. Poniżej zaproszenia wideo  na samą konferencję od gości zagranicznych:

CHRISTIAN GRAF-SIMPSON
Red Bull Media House

 

ATTILA DANKOVICS
m.in. Wizz Air, Procter&Gamble

 

Oraz zaproszenia nasze, całkiem polskie:

ALEKSANDER SALA
Kolibro

 

DOMINIK KAZNOWSKI
blogifirmowe.com

 

Na konferencji poprowadzę panel dyskusyjny dotyczący blogowania firmowego. Poniżej lista uczestników, którzy zgodzili się wziąć w nim udział i podzielić się doświadczeniami (oczywiście wraz z linkami do blogów firmowych 😉

Tomasz Masajło
K
ierownik Działu E-commerce
Departament Sprzedaży, Marketingu i Obsługi Klienta
AXA DIRECT
blog smartdriver.pl

Karol Wieczorek
Rzecznik Prasowy Netia S.A.
blog.netia.pl

Grzegorz Wanio
Managing Partner Warsaw Office
Olesińscy i Wspólnicy
blog.e-prawnik.pl

Tomasz Bołcun
Meritum Bank
Online Marketing Specialist
blog.meritumbank.pl

Program jest bardzo ciekawy, a lista miejsc ograniczona. Co więcej tego samego dania, na wieczornej gali ogłoszone zostaną wyniki konkursu na najlepsze polskie projekty content marketingowe 2013 roku. Wybór nie był łatwy, ponieważ zgłoszono ponad 100 prac. Ja już znam wyniki (jedna z zalet zasiadania w jury), ale oficjalne ogłoszenie dopiero 21 maja.