XM Satellite Radio inwestuje w WorldSpace

Powstało największe satelitarne radio na świecie. Amerykańska spółka XM Satellite Radio zainwestowała w konkurencyjną WorldSpace 25 mln dol.

XM Satellite Radio to niekwestionowany lider na rynku satelitarnego radia w USA, oferujący swoim abonentom ponad 150 programów radiowych. Z kolei działający od 15 lat WorldSpace ma silną pozycję w Afryce, Azji i na Bliskim Wschodzie. Okazją do aliansu kapitałowego stała się oferta publiczna, którą obecnie przeprowadza WorldSpace. Spółka chce zebrać z rynku publicznego 147 mln dol. (w tym 25 mln dol. od XM), które mają być przeznaczone na uruchomienie satelitarnego radia w Indiach, inwestycje w Chinach, Europie Wschodniej oraz wydatki kapitałowe.

I wszystko wskazuje na to, że papiery WorldSpace będą ciepło przyjęte, gdyż spółka podniosła cenę emisyjną z 16-18 do 18-20 dol. za akcję. Po latach ciężkich inwestycji spółki ten segment rynku przekonał do siebie słuchaczy i inwestorów. XM Satellite Radio tylko w I kwartale tego roku powiększył swoją bazę abonentów o 500 tys. klientów.

Obaj nadawcy wrócili do siebie po latach. WorldSpace był jednym z założycieli XM Satellite Radio, ale sprzedał akcje tej spółki w 1999 r. XM do dziś pracuje na technologii stworzonej przez swego założyciela, a WorldSpace dostaje z tego tytułu opłaty licencyjne. Spółki współpracują również w zakresie dystrybucji - WorldSpace dostarcza abonentom ok. 5 proc. kanałów dostępnych w ofercie XM.

WorldSpace jest firmą znaną polskiej branży medialnej i telekomunikacyjnej. W 2000 r. chciała założyć satelitarne radio w Polsce i deklarowała, że jest gotowa zainwestować tu 600-900 mln dol. W zamian chciała umieścić swoje satelity na dwóch orbitach geostacjonarnych przyznanych Polsce przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU). Wywołało to kontrowersje, gdyż część ekspertów postrzegała lokalizacje na orbicie jako dobro rzadkie. Specjalny zespół powołany przez rząd Jerzego Buzka długo analizował ofertę Amerykanów, ale ostatecznie WorldSpace nie wszedł do Polski.

Satelitarni giganci w USA*

*dane za ubiegły rok

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.