Ericsson kupuje radiowego pioniera

Największy na świecie producent sprzętu dla telefonii komórkowej Ericsson poinformował o przejęciu za 2,1 mld dol. głównych aktywów brytyjskiej firmy Marconi

Dzięki transakcji ma zwiększyć przychody o około 1,5 mld dol. i od 2007 r. poprawić zyskowność w przeliczeniu na jedną akcję. W ręce Ericssona trafią działy odpowiadające za 75 proc. obrotów Marconi: sieci optycznych, szerokopasmowego internetu, przełączników, usług biznesowych oraz sama marka. Pozostałości firmy wraz z jej centralą oraz częścią operacji w Niemczech i Wielkiej Brytanii będą teraz działać pod nazwą Telent.

Obie firmy dysponują jednymi z najstarszych marek związanych z telekomunikacją. Brytyjski Marconi chlubi się korzeniami sięgającymi firmy założonej w 1897 r. przez Guglielmo Marconiego, włoskiego wynalazcy radia. Z kolei założyciel szwedzkiego giganta Lars Magnus Ericsson wybudował swój warsztat produkujący i naprawiający telegrafy już w 1876 r.

Teraz jednak Ericsson ma 40 proc. rynku infrastruktury dla sieci telefonii komórkowej, Marconi zaś ledwie wiąże koniec z końcem. Po latach boomu w czasie "gorączki internetowej" w końcu lat 90., kiedy Marconi osiągnął wartość 62 mld dol., wpadł w finansowe tarapaty i uratowali go wierzyciele, zgadzając się przejąć 99,5 proc. akcji firmy. Najgorsze przyszło jednak w kwietniu tego roku - Marconi przegrał walkę o wart 18 mld dol. kontrakt z British Telecommunications na unowocześnienie sieci tego operatora. Firma, która jest potentatem w produkcji urządzeń na potrzeby szerokopasmowego internetu oraz sieci światłowodowych, znów stanęła na progu bankructwa. Według nieoficjalnych informacji jej zakupem interesowały się również Siemens, Alcatel i chiński Huawei.

Prezes Ericssona Carl-Henric Svanberg powiedział, że prawdopodobnie zredukuje zatrudnienie w nabywanej firmie o blisko tysiąc osób (obecnie jest ich 6,7 tys.). Nie wiadomo jeszcze, czy marka Marconi przetrwa, bo Ericsson wciąż się zastanawia, jak "ją najlepiej zintegrować".

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.