USA: Vista nie łamie prawa antymonopolowego

Nie ma powodu, by uważać, że Vista, system operacyjny Microsoftu, który wkrótce zadebiutuje na rynku, narusza prawo antymonopolowe - uznały amerykańskie władze. Gigantowi z Redmond grozi jednak kolejne starcie z Komisją Europejską

O tym, że Vista nie budzi zastrzeżeń, orzekli członkowie specjalnego komitetu technicznego. Sprawdza on, czy Microsoft stosuje się do ugody zawartej z amerykańskim Departamentem Sprawiedliwości w 2002 r. Po "intensywnym testowaniu" Visty i przeglądarki internetowej Internet Explorer 7 komitet nie dopatrzył się w nowym oprogramowaniu naruszania przepisów antykonkurencyjnych - stwierdzono w opublikowanym właśnie raporcie.

Ale Vista jest też pod lupą Komisji Europejskiej i nie wiadomo, czy unijne władze wysuną takie same wnioski jak Amerykanie. Bruksela ma bowiem wątpliwości, czy nowy system operacyjny Microsoftu, który ma zadebiutować pod koniec stycznia, nie okaże się niezgodny z unijnym prawem. Chodzi m.in. dołączanie do Visty za darmo systemu chroniącego komputer przed programami szpiegującymi (spyware). Bruksela zastanawia się, czy nie zagrozi to innym producentom oprogramowania antywirusowego.

To niejedyna potyczka z Brukselą - wczoraj minął kolejny termin, który Komisja Europejska dała Microsoftowi, by w końcu wypełnił jej polecenia z 2004 r. Chodzi o ujawnienie niektórych tajników działania Windowsów (według Komisji do wczoraj brakowało ok. 10 proc. dokumentacji). Microsoft - jak zwykle w ostatnim możliwym momencie - złożył wczoraj uzupełnioną dokumentację.

Dotąd przepychanki z Komisją kosztowały giganta prawie 800 mln euro. Czy tym razem porcja dodatkowych dokumentów wystarczy, by zadowolić Komisję i uniknąć kolejnej grzywny sięgającej nawet 350 mln euro? Decyzji nie należy spodziewać się zbyt prędko. - Trudno jest podać konkretną datę, ale mówimy tu raczej o miesiącach niż tygodniach - powiedział rzecznik Komisji Jonathan Todd.

Copyright © Agora SA