Chcemy ubezpieczać się przez internet

Polscy internauci chcą kupować ubezpieczenia przez internet i telefon, ale boją się, że nie jest to do końca bezpieczne.

Wymagania internautów rosną. Już ponad 92 proc. z nich robi zakupy w internecie i aż 84 proc. korzysta z usług bankowości elektronicznej. Teraz przyszedł czas na ubezpieczenia online.

Z badań przeprowadzonych przez firmę doradczą KPMG wynika, że przeszło połowa internautów ma zamiar kupić ubezpieczenia przez internet, a jedna trzecia zrobiłaby to przez telefon. Większość osób zanim kupi polisę, najpierw szuka informacji na jej temat w internecie. Osoby, które polisę już mają, przywiązują też coraz większe znaczenie do kanałów elektronicznych. Ponad 80 proc. badanych chce mieć dostęp do informacji o polisie już po jej zakupie.

- Internet może stać się ważnym kanałem dystrybucji ubezpieczeń majątkowych i będzie stopniowo wygrywał z telefonem - mówi Piotr Kondratowicz z KPMG. Jego zdaniem telefon pozostanie uzupełnieniem internetu, bo część klientów chce mieć możliwość takiego kontaktu z pracownikiem towarzystwa ubezpieczeniowego na wypadek problemów z wypełnieniem wniosku w sieci czy zawieszenia systemu.

Internautom nie wystarcza już możliwość wypełniania wniosku online na stronie towarzystwa. Chcieliby mieć możliwość zawarcia umowy drogą elektroniczną, znaleźć informacje o wysokości składki i móc porównać oferty różnych ubezpieczycieli. Życzą sobie także porad i przykładów. Strony internetowe firm powinny więc pełnić rolę, jaką tradycyjnie odgrywa doradca. Zależy im też na możliwości śledzenia statusu realizacji wniosku.

Najważniejszą barierą przy zakupie polis przez internet i telefon wymienianą przez 42 proc. internautów jest brak zaufania do transakcji drogą elektroniczną. Wielu z nich zależy też na bezpośrednim kontakcie z agentem (32 proc. badanych wskazuje to jako barierę dla korzystania z internetu, 21 proc. - dla telefonu).

- Te wyniki dają nadzieję, że nawet tradycyjni gracze znajdą wśród internautów swoje nisze - mówi Kondratowicz. Jego zdaniem piłeczka jest teraz po stronie towarzystw ubezpieczeniowych. To one muszą przekonać klientów, że kupowanie polis online czy przez telefon jest równie bezpieczne jak bezpośrednio u agentów.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.