Sprawa Wirtualnej Polski w nowojorskim sądzie?

Konflikty wokół portalu Wirtualna Polska przeniosły się za ocean. Czy Telekomunikacji Polskiej i jej zarządowi grożą sprawy sądowe w Nowym Jorku?

Sensacyjnie brzmiącą informację na ten temat podało w czwartek Radio Zet. Wynikało z niej, że amerykańska instytucja finansowa Elliott, pośrednio zaangażowana kapitałowo w portal Wirtualna Polska, złożyła pozew przeciw TP SA w nowojorskim sądzie. Według Elliotta polski telekom działał na szkodę WP (przypomnijmy, że TP SA, poprzez swą spółkę zależną TP Internet, jest głównym akcjonariuszem WP; ma ponad 80 proc. akcji portalu). W wyniku tej sprawy członkowie zarządu TP SA mogliby nawet mieć poważnie utrudnione prowadzenie interesów na terenie USA (np. spotkania z amerykańskimi inwestorami, którzy inwestują w obligacje TP SA).

- To trochę Radio Erewań - mówi osoba związana z mniejszościowymi akcjonariuszami WP (spółkami GIF i Key 7), którzy od wielu miesięcy toczą spór z TP SA. - Rzeczywiście zostały podjęte pewne kroki prawne w Nowym Jorku w związku z poczynaniami TP SA w Wirtualnej Polsce , ale szczegóły wyglądają nieco inaczej.

W czwartkowym komunikacie GIF i Key 7 (ich udziałowcami jest Elliott oraz dwóch współtwórców WP) zaprzeczają jakoby pozwały TP SA przed sądem w USA i twierdzą, że za właściwe forum do walki o należne portalowi odszkodowania uważają sąd polski. Wykorzystując amerykańskie procedury prawne GIF i Key 7 zażądały natomiast w nowojorskim sądzie, aby przedstawiciele TP SA ujawnili (pod przysięgą i pod groźbą sankcji prawnych) wszystkie okoliczności związane z działaniami telekomu wobec WP (jest to tzw. procedura ujawnienia). Jak wyjaśniają - każda firma - także TP SA - prowadząc interesy z kontrahentami lub inwestorami amerykańskimi, powinna liczyć się z tym, że ktoś przed tamtejszym sądem będzie wymagać od niej poddania się amerykańskim standardom przejrzystości.

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, wniosek ten (złożony jeszcze zimą) po apelacji TP SA został przez nowojorski sąd oddalony. Prawdopodobnie na tym jednak rzecz się nie skończy - mniejszościowi akcjonariusze WP zapowiadają dalsze kroki prawne w USA w obronie swych interesów.

Sama TP SA, mimo wcześniejszych zapowiedzi, nie wydała wczoraj do wieczora żadnego oświadczenia w tej sprawie.

Od kwietnia tego roku Wirtualna Polska na mocy orzeczenia sądowego jest w stanie upadłości. Za jedną z przyczyn niewypłacalności portalu uważa się przewlekły konflikt między grupą TP SA i mniejszościowymi akcjonariuszami WP.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.