UMTS nie bez VAT

Unijny trybunał zadecyduje, czy europejscy operatorzy komórkowi mają prawo do odliczenia sobie od podatków kosztów uzyskania licencji na telefonię komórkową trzeciej generacji

Sąd cywilny w Wiedniu zadecydował o przekazaniu sprawy do unijnego trybunału sprawiedliwości - powiedział dziennikowi "Financial Times Deutschland" Imke Gerdes, adwokat z kancelarii Baker & McKenzie, reprezentującej jednego z operatorów.

Decyzja wiedeńskiego sądu może mieć, paradoksalnie, ogromne znacznie dla europejskich koncernów telefonicznych. Od dawna domagają się one prawa do odliczeń podatkowych, związanych z opłatami za licencję na świadczenie usług telefonii komórkowej trzeciej generacji (UMTS). Ma ona wprowadzić do komórek na masową skalę multimedia i zastapić popularny GSM. W niektórych krajach licencje UMTS - sprzedawane w latach 1999-2001 - osiągały zawrotne ceny. W Austrii sześciu operatorów: T-Mobile Austria (spółka-córka Deutsche Telekom), 3G Mobile (własność hiszpańskiej Téléfonica Moviles), 3 (należy do Hutchison Whampoa z Hongkongu), Mobilkom Austria, One oraz Tele.ring zapłaciły w listopadzie 2000 r. aż 832 mln euro za 20-letnie licencje - i teraz oczekują, że uda im się odzyskać 140 mln euro. Firmy twierdzą bowiem, że w opłacie licencyjnej był VAT. A skoro był VAT - to i firmy powinny móc go odliczyć. Rząd austriacki twierdzi, że opłaty licencyjne nie podlegają VAT-owi, stąd żadne odliczenie się nie należy. Do pozwu szóstki UMTS dołączyło także dwóch operatorów GSM.

Najważniejsze jest jednak to, że w chwili gdy o ewentualnym prawie do odliczenia zadecyduje Europejski Trybunał Sprawiedliwości - wyrok stanie się prawnym precedensem, ważnym w całej Unii Europejskiej. Gdyby był korzystny dla koncernów (tj. dawał im prawo do odliczenia) - firmy telefoniczne mógłby ubiegać się o zwrot już nie dziesiątków, ale setek milionów euro, np. w Niemczech. Sam tylko Deutsche Telekom zapłacił tam za licencję UMTS 8,5 mld euro. I ewentualny odpis podatkowy mógłby wynieść 1,2 mld euro. W całej Unii Europejskiej koszt licencji UMTS sięga łącznie 100 mld euro. - Jeżeli europejski sąd orzeknie, że licencje podlegały opodatkowaniu, państwom będzie trudno utrzymywać, że nie były opodatkowane - mówi Gerdes.

Koncerny zdecydowały się na złożenie pozwów w Austrii m.in. ze względu na niewielkie opłaty sądowe ("wpisowe" jest kalkulowane na podstawie wielkości roszczenia). Proces przed ETS może trwać nawet dwa lata.

Decyzja Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości nie będzie dotyczyć Polski, która przydzieliła trzy licencje UMTS w końcu 2000 r. Otrzymały je Polkomtel (Plus GSM), PTC (Era) i Centertel (Idea), zobowiązując się do zapłaty po 650 mln euro. Polska nie była jeszcze jednak członkiem Unii Europejskiej, a ówczesne prawo nie przewidywało opodatkowania VAT-em licencji UMTS.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.