Wybierają na resztę życia internet i telewizję

Co wybieram? Internet i telewizję - tak wyglądałaby decyzja Amerykanów, gdyby przez resztę życia mogli korzystać tylko i wyłącznie z dwóch wybranych mediów

Im młodsi respondenci, tym częściej wybraliby w pierwszym rzędzie internet. Im starsi - tym chętniej wskazywali telewizję. Przewaga tych dwóch mediów jest bardzo duża - radio, książki, gazety, magazyny czy wideo zostały daleko w tyle.

Takie wyniki badań przeprowadzonych na reprezentatywnej grupie respondentów w wieku 18-54 lata opublikowała w ostatnich dniach amerykańska organizacja Online Publishers Association (OPA). Zrzesza ona wydawców internetowych, głównie serwisy informacyjne (w tym działy online znanych "tradycyjnych" mediów - CNN, WSJ, Reuters i MTV).

Internet i telewizja przodują też w kategorii najczęściej wykorzystywanych mediów. Ponad połowa badanych (52 proc.) poświęca na oglądanie telewizji od dwóch do pięciu godzin w tygodniu, a 15 proc. osób nawet więcej. Dla internetu odsetek ten wynosi odpowiednio 41 proc. i 19 proc. (przy czym nie wlicza się w to czasu poświęcanego na czytanie i wysyłanie e-maili, korzystanie z komunikatorów ani czatów). Trzeciego w rankingu radia słucha od dwóch do pięciu godzin w tygodniu już tylko 25 proc. respondentów, a ponad pięć godzin - 12 proc.

- W coraz większym stopniu ludzie zauważają cechy medialne internetu. W sieci czytają opowiadania, przeglądają zdjęcia lub oglądają filmy wideo - komentuje Michael Zimbalist, szef OPA. - Traktują internet jako medium, nie tylko jako narzędzie - dodaje.

Z sondażu wynika jednak, że o ile telewizję jego uczestnicy oglądają głównie dla relaksu i rozrywki, to internet wykorzystują przede wszystkim do celów informacyjnych. Prawie trzy czwarte badanych uważa, że sieć pozwala im być na bieżąco w sprawach, które ich interesują, a 65 proc. twierdzi, iż z internetu czerpią potrzebne im informacje o produktach i usługach. Około połowy respondentów (we wszystkich grupach wiekowych) podało, że obecnie korzysta z internetu częściej i dłużej niż jeszcze rok temu.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.