Microsoft zawarł kosztowną ugodę z Novellem

Ponad pół miliarda dolarów będzie kosztowała Microsoft ugoda z firmą Novell - ogłosił w poniedziałek koncern Billa Gatesa

W zamian za 536 mln dol. Novell wycofa oskarżenia jakie wysuwał pod adresem Microsoftu. Skarga trafiła już oficjalnie do urzędników Komisji Europejskiej. Konflikt dotyczył systemów operacyjnych dla serwerów. Novell oskarżał Microsoft o stosowanie praktyk monopolistycznych, które utrudniały sprzedaż i dystrybucję jego systemu NetWare. Microsoft zawarł ugodę także z amerykańskim Związkiem Przemysłu Komputerowego i Komunikacyjnego (CCIA), który wraz z Novellem oskarżał koncern o naruszanie zasad wolnego rynku. Strony nie ujawniły jednak ile kosztowała ugoda.

Pomimo ugody między obydwoma producentami oprogramowania komputerowego wciąż wrze. Novell złożył w ubiegłym tygodniu kolejny pozew przeciwko Microsoftowi, tym razem w USA. Domaga się odszkodowania za nielegalne praktyki z lat 90., których wynikiem było doprowadzenie do dominacji na rynku oprogramowania biurowego edytora tekstu Word Microsoftu. Novell był producentem programu WordPerfect, który na początku lat 90. był najpopularniejszym edytorem na świecie. - Prowadziliśmy intensywne rozmowy, ale pomimo naszych najszczerszych chęci, nie mogliśmy zgodzić się na żadne warunki ugody - powiedział dziennikowi "The Wall Street Journal" Joseph A. LaSala, główny prawnik Novella.

To już trzecia w tym roku ugoda zawarta przez Microsoft z konkurentami, oskarżającymi koncern o wykorzystywanie pozycji monopolistycznej na rynku lub naruszanie prawa własności intelektualnej. Wcześniej podobne ugody amerykańska firma zawarła z America Online i Sun Microsystems. W sumie Microsoft zapłacił obu spółkom ponad 2 mld dol. To i tak zaledwie niewielki ułamek rezerw Microsoftu szacowanych na ponad 50 mld dol. Tylko w trzecim kwartale 2004 r. spółka wykazała 2,5 mld dol. zysku.

W poniedziałek koreańskie władze antymonopolowe poinformowały o rozszerzeniu śledztwa w sprawie bezpłatnego dołączania do systemu operacyjnego Windows odtwarzacza multimedialnego Media Player. Jak twierdzą władze spółki RealNetworks, w ten sposób Microsoft wykorzystując dominującą pozycję na rynku systemów operacyjnych niszczy konkurentów w segmencie multimediów. Podobne śledztwo prowadzone przez Komisję Europejską zaowocowało gigantyczną karą w wysokości 497 mln euro.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.