Eksprezes Interii dyrektorem Wirtualnej Polski

Wirtualna Polska twierdzi, że stała się samowystarczalna finansowo, i zapowiada zwiększanie udziału w rynku reklamy internetowej. Nowym dyrektorem finansowym WP zostanie eksprezes portalu Interia Tomasz Jażdżyński

Oficjalnie Tomasz Jażdżyński (odwołany niedawno z funkcji szefa Interii) rozpocznie pracę dla WP od lutego 2005 r. Biorąc pod uwagę to, że formalnie na czele WP stoi obecnie zarządca sądowy, czyli człowiek bez doświadczenia w branży internetowej (spółka znajduje się od wiosny tego roku w stanie upadłości), można przypuszczać, że nowy dyrektor finansowy w dużym stopniu pokieruje całym biznesem.

Do swej nowej roli i nowego pracodawcy Jażdżyński przyzwyczajał się, uczestnicząc w poniedziałkowej konferencji prasowej WP. - W ciągu ostatnich trzech miesięcy WP miała pozytywny wynik finansowy EBIDTA, czyli spółka zaczęła sama zarabiać na swoje utrzymanie. Plany zakładają utrzymanie tej samowystarczalności finansowej w całym przyszłym roku - poinformował Jażdżyński. Firma nie podała jednak żadnych konkretnych liczb.

Zdaniem przedstawicieli WP udział portalu w polskim rynku reklamy internetowej wyniesie w tym roku 16 proc. Na przyszły rok Tomasz Jażdżyński prognozuje zwiększenie tego udziału do ponad 20 proc., przy jednoczesnym wzroście wielkości całego rynku do 109 mln zł (z 75 mln zł w tym roku według szacunków branżowej organizacji IAB). W ekspansji reklamowej ma pomóc portalowi zapowiedziana umowa z najpopularniejszym w Polsce serwisem aukcyjnym Allegro.pl. Zakłada ona wspólną sprzedaż powierzchni reklamowej na obu witrynach, co ma dać reklamodawcom ogromny zasięg ich przekazu. - Allegro ma ogromną siłę medialną. Taki sojusz zmieni obecny układ sił na rynku reklamy internetowej - przepowiadał Tomasz Jażdżyński.

W WP trwa postępowanie upadłościowe. Zarządca WP Wojciech Reguła poinformował, że złożył już w sądzie listę wierzytelności (na kwotę około 6,5 mln zł), które jego zdaniem powinny zostać uwzględnione (wszystkie zgłoszone wierzytelności opiewały na sto kilkadziesiąt milionów złotych). Gdy lista ta zostanie ogłoszona przez sędziego komisarza, otworzą się dalsze procedury upadłościowe. Całe postępowanie może trwać jeszcze bardzo długo. Zdaniem Reguły w finale wierzyciele będą wybierać między dwiema propozycjami układowymi - ofertą mniejszościowych akcjonariuszy portalu oraz spółki związanej z funduszem MCI Managament i dawnym prezesem WP Markiem Borzestowskim.

Przedstawiciele WP zapewniali na konferencji, że toczące się postępowanie upadłościowe nie ma żadnego wpływu na bieżącą działalność portalu. - Wszyscy już przyzwyczaili do tego stanu. Jeszcze trochę, a go nawet polubią - podsumował Reguła.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.