Google kupuje na potęgę

Potęga Google wywodzi się między innymi z tego, że potrafi skutecznie dobrać usługi uzupełniające dla najważniejszego produktu firmy. Kolejne usługi, które dziś postrzegamy jako jedną całość z wyszukiwarką, wystartowały jako samodzielne usługi i zostały przejęte przez Google

Dostępne z poziomu wyszukiwarki archiwum Usenetu i mapy satelitarne pozwalają gromadzić i prezentować informacje nieuwzględniane w konkurencyjnych serwisach. Inny nabytek - system reklamy kontekstowej - pozwala precyzyjnie umieszczać reklamy przy wynikach wyszukiwania.

Dotychczasowe zdobycze Google były bardzo zróżnicowane, ale miały wspólne cechy. Można zauważyć, że firma z Mountain View ma na celowniku niewielkie, potrzebujące silnego inwestora firmy z intrygującymi, nowymi pomysłami na gromadzenie, przeszukiwanie i prezentację informacji.

Konkurenci Google również nie zasypiają gruszek w popiele: ostatnie tygodnie przyniosły informacje o zakupieniu przez Yahoo! komunikatora głosowego DialPad , a Microsoft podpisał umowę z firmą Pictometry , która dostarczy mu zdjęć potrzebnych do zbudowania konkurencyjnego dla Google Maps serwisu MSN Virtual Earth. Czym odpowie Google? Na pewno wkrótce się przekonamy.

Dotychczasowa lista nabytków Google

Deja News - Dostępne poprzez interfejs www archiwum Usenetu powstało w 1995 r. Z biegiem lat Deja News przekształciło się w portal zakupowy, co doprowadziło serwis na skraj bankructwa. Pod koniec 2000 r. część zakupową odkupił eBay i włączył do swojego serwisu Half.com . W lutym 2001 do gry o resztki zasobów Deja News włączyło się Google i przejęło archiwa Usenetu. Po uzupełnieniu (z pomocą prywatnych użytkowników) bazy postów wstecz aż do 1981 r. Deja przemianowano na Google Groups .

Outride, Inc. We wrześniu 2001 r. Google wchłonęło Outride wraz z jej wypracowaną w laboratoriach Xerox Palo Alto Research Center (PARC) technologią przeszukiwania sieci.

Applied Semantics - Ta wykupiona przez Google w kwietniu 2003 r. firma zajmowała się reklamą kontekstową. Jej przejęcie pozwoliło na uruchomienie usług AdSense i AdWords . Analogiczny ruch zrobił wcześniej portal Yahoo!, kupując firmę Overture wraz z jej technologią reklamy kontekstowej.

Kaltix - Trzyosobowa firma tworząca systemy spersonalizowanego wyszukiwania została kupiona we wrześniu 2003 r. Jej pomysł na wyszukiwarkę jest teraz dostępny jako Google Personalized Search .

Blogger - Blogger był flagowym produktem firmy Pyra Labs . Przez długi czas, wolny od reklam Blogger nie przynosił zysku swoim właścicielom. Kiedy Pyra Labs stanęły w obliczu bankructwa, do Bloggera dodano utrzymywane z reklam usługi hostingowe i płatnego Bloggera Pro. W 2003 będące wciąż na skraju przetrwania Pyra Labs zostają przejęte przez Google, który zafundował Bloggerowi zmianę wyglądu. Dziś Blogger jest jednym z najpopularniejszych serwisów blogowych.

Picasa - Picasa, kosztujący 30 dolarów program do katalogowania zdjęć był obecny na rynku od listopada 2001 r. W maju 2004 r., Picasa zaoferowała swoją funkcjonalność użytkownikom Bloggera, a dwa miesiące później została zakupiona przez Google. Nowy właściciel przerobił Picasę na swoją modłę (m.in. dodając przycisk "Szczęśliwy traf") i wypuścił ją jako darmowy produkt.

Keyhole - Założona w 2001 r. Keyhole tworzyła mapy na podstawie zdjęć satelitarnych. W październiku 2004 firma została wykupiona przez Google. Efektem tej transakcji było włączenie zdjęć satelitarnych do Google Maps .

Zipdash - Serwis informujący o korkach i utrudnieniach w ruchu drogowym został zakupiony w 2004 r. O tym nabytku świat dowiedział się dopiero po publikacji raportu rocznego Google.

Where2 - Australijska firma, kolejny tajemniczy zakup z 2004 r. Prawdopodobnie wraz z Zipdash posłużył do usprawnienia serwisu Google Maps.

Urchin - W marcu 2005 Google przejęło badający ruch w sieci serwis Urchin. Prawdopodobnie ten zakup podniesie funkcjonalność AdWords i AdSense.

Dodgeball - Dwuosobowa firma, do której należy serwis budujący społeczność właścicieli telefonów komórkowych. Dodgeball stał się własnością Google w maju 2005 i być może wkrótce uzupełni usługę Google Mobile .

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.