Operatorzy komórek wybierają po dwóch dostawców sprzętu

PTC, operator sieci komórkowej Era, zamierza w środę wskazać firmy, które zbudują nową sieć trzeciej generacji (3G). Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że kontrakty warte setki milionów euro zgarną szwedzki Ericsson i niemiecki Siemens

Operator Ery wybiera dostawców sprzętu 3G (system znany jest również jako UMTS) jako ostatni. Na opóźnienie ma z pewnością wpływ trudna sytuacja wewnętrzna spółki, w której działają dwa zarządy - jeden (popierany przez Elektrim i Deutsche Telekom) kontroluje firmę, zaś drugi (Vivendi) recenzuje wszystkie decyzje adwersarzy i zapowiada ich rozliczenie. Siemens był zdecydowanym faworytem i operator wybrał go już wcześniej do budowy sieci w stolicy. Ostateczna walka o pozycję drugiego dostawcy rozegrała się między będącymi na krótkiej liście Nokią i Ericssonem.

Jako pierwszy trzecią generację (umożliwia jak wideofonię, ściąganie muzyki, szybki dostęp do internetu) wprowadził w Polsce przed rokiem Plus - przekaźniki dostarczone przez Nokię objęły swym zasięgiem centrum Warszawy. W grudniu ubiegłego roku operator wybrał jeszcze jednego dostawcę sprzętu Ericssona.

Orange (d. Idea) dwóch dostawców infrastruktury wybrał w lipcu. Nową sieć w Warszawie i północnej Polsce zbuduje fińska Nokia, zaś w południowej Polsce - kanadyjski Nortel. Obaj producenci sprzętu współpracują z operatorem od siedmiu lat - wcześniej dostarczali mu centrale i stacje bazowe GSM.

Firmy nie podają wielkości kontraktów. Jeszcze przed dwoma laty operatorzy szacowali, że budowa nowej sieci w całej Polsce może kosztować każdego grubo ponad 1 mld euro. Jednak obecnie w grę wchodzą znacznie mniejsze kwoty - spadły ceny sprzętu, a operatorzy na razie nie zamierzają pokrywać zasięgiem supernowoczesnej technologii całego kraju, tylko największe miasta, gdzie jest największy popyt i najwyższa opłacalność usług trzeciej generacji. Użytkownicy komórek 3G opuszczający zasięg nowej sieci będą automatycznie przełączani na łączność GSM (i jej zmodernizowaną wersję EDGE z szybszą niż dotąd transmisją danych).

W zasięgu sieci 3G Plusa oprócz Warszawy znalazły się we wrześniu także centra pięciu aglomeracji: Trójmiasta, Krakowa, Katowic, Poznania i Wrocławia. Również Era wychodzi poza stolicę i wprowadza nową technologię w Łodzi i Wrocławiu. W przeciwieństwie do Plusa firma ta nie oferuje na razie multimedialnych telefonów 3G, ale jedynie karty do szybkiej transmisji danych Blue Connect, intensywnie reklamowane na ulicznych billboardach pod hasłem "Uwolnij się". Zgodnie z koncesjami trzej operatorzy muszą do końca przyszłego roku objąć zasięgiem sieci 3G ponad 20 proc. mieszkańców Polski.

Wcześniej powinien wejść na rynek nowy gracz - Netia Mobile - własność Netii i islandzkiej firmy Novator. Po wygraniu w maju przetargu przeprowadzonego przez Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty operator negocjuje z dostawcami sprzętu. Tutaj niespodzianką mogą być Chińczycy z firmy Huawei, którzy oferują niskie ceny i współpracują już z Novatorem w Bułgarii.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.