Małopolska informatyka na CeBIcie

Ponad 40 przedsiębiorców z regionu prezentuje ofertę 340 firm na targach CeBIT w Hanowerze. Za wyjazd płacą Unia Europejska i Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego.

CeBIT to największe targi IT na świecie, gdzie na powierzchni ponad 450 tys. m kw. w tym roku wystawia się ponad 6000 firm i instytucji z całego świata.

- Jesteśmy jedynym polskim regionem, który ma własne stoisko. Halę outsourcingu wypełniają głównie stoiska narodowe wspierane przez władze centralne: rosyjskie, indyjskie, czeskie, rumuńskie, panamskie czy tunezyjskie. Zainteresowanie naszą ofertą jest ogromne. Firmy z wielu krajów umawiały się z nami na spotkania jeszcze przed targami - podkreśla inicjator wyjazdu Witold Śmiałek, prezes MARR. - W ciągu pierwszych dni przeprowadziliśmy około 40 poważnych rozmów biznesowych - dodaje Marek Flaga reprezentujący projekt e-Klaster.

Małopolska chce być polskim liderem w branży wysokich technologii. MARR spięła w jeden projekt nowosądeckie Miasteczko Multimedialne (MultiKlaster) i Małopolski Klaster Informatyczny z Krakowa (e-Klaster). Wyjazd do Hanoweru jest jednym z efektów tej współpracy.

- Przedsiębiorcom zapewniamy stoisko, pomoc merytoryczną, ale też umieszczenie informacji w specjalnym katalogu. Koszty udziału w targach będą naprawdę niewielkie. Jeśli przedsiębiorca zdecydował się na szkolenie, zapłacił za wyjazd grosze - tłumaczył przed wyjazdem Witold Śmiałek.

Udział małopolskich firm w hanowerskich targach ma kosztować 20-22 tys. euro. W części koszty pokryte są z funduszy europejskich. Ważniejsze jednak, jaką ofertę przygotowali małopolscy przedsiębiorcy. Leszek Krakowski koordynujący e-Klaster zapewnia, że właśnie oferta będzie najsilniejszą stroną Małopolski.

- Stworzyliśmy bazę danych około 340 firm związanych z IT. Zwykle to przedsiębiorstwa małe, które nie mogą realizować dużych projektów. Ale w systemie Klastra ich oferta uzupełnia się i prezentuje bardzo dobrze - zapewnia. - Uruchomiliśmy wielojęzyczną witrynę internetową www.ITMarketCracow.com, na której klient może szukać konkretnych usług. W materiałach na targi mamy też średnie stawki za konkretne usługi - dodaje. To właśnie kompletna, skatalogowana (i konkurencyjna cenowo) oferta usług IT ma być przewagą Małopolski.

W Hanowerze pokazuje się też Miasteczko Multimedialne - MultiKlaster. To projekt Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu - za 130 mln euro powstać mają studia filmowe, telewizja cyfrowa, siedziby firm IT.

- Rząd wpisał już Miasteczko Multimedialne na listę dużych, ważnych dla całego kraju projektów. Oznacza to, że będziemy mieć unijne dofinansowanie. Wybraliśmy właśnie firmę doradczą, która pomoże w organizacji projektu [McKinsey & Company]. Formuła miasteczka przy uczelni stanie się pierwszym w Polsce miejscem, gdzie biznes włącza się w prace badawcze. Inwestycja zmieni obraz nie tylko Małopolski - mówi WSB Krzysztof Pawłowski. MultiKlaster działa już dziś - zrzesza przedsiębiorców również spoza regionu.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.