Najdłuższe adresy w sieci

Walijska wioska Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch, która chlubi się mianem miejscowości o najdłuższej nazwie zaistniała w końcu wirtualnie. Co prawda jej nazwa ma 58 znaków, a internetowy adres może mieć znaków 63, ale na szczęście wioska ma część górną, a górna po walijsku to uchaf. I to górna część miejscowości ma bez wątpienia najdłuższą w internecie nazwę. Choć adresów, które mają 63 znaki jest już sporo, to walijska wioska jako jedyna ma nazwę pisaną łącznie w rzeczywistości.

Jak podaje Wikipedia popularny w Walii dowcip brzmi:

- Halo! Tu Informacja Kolejowa. Czym mogę służyć?

- Dzień dobry. Chciałbym zasięgnąć informacji na temat pociągu relacji Londyn Euston- Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch...

- Przepraszam, czy mógłby Pan przeliterować?

- Proszę uprzejmie: E-U-S-T-O-N.

Ale w żarcie tkwi ziarno prawdy. Miejscowość istnieje naprawę, a teraz, dzięki fascynatowi języka walijskiego z Birmingham zaistniała także wirtualnie. Zarejestrował on stronę www.llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch.eu.

Do najdłuższej możliwej nazwy w sieci zabrakło Keithowi Woodowi pięć znaków. Wood zarejestrował więc drugą nazwę, którą uhonorował górną część wioski. Najdłuższy adres internetowy, który oddaje nazwę istniejącą w rzeczywistości to: www.llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogochuchaf.org.uk .

Mieszkańcy i władze oczywiście używają skrótu, który brzmi Llanfairpwll lub Llanfair P. G.

Jak tłumaczy się nazwę walijskiej wioski? Oznacza ona "Kościół Marii w dolinie leszczyny przy wartkim źródle oraz kościół Tyzyliusza przy czerwonej grocie". Dzięki twórcy strony można poznać też oryginalną wymowę nazwy miejscowości .

Jak ogłosiła firma zajmująca się rejestracją domen z rozszerzeniem .eu, w zeszłym roku zarejestrowano sześć innych najdłuższych z możliwych adresów internetowych. Jeden z mieszkańców Niemiec założył domenę thisisthelongesteuropeandomainnameallovertheworldandnowitismine.eu , ale jak na razie nic na niej nie ma. Inny obywatel tego kraju zarejestrował dwie mało pomysłowe domeny aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.eu i zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz.eu .

A fani liczby pi z Niemiec założyli stronę, która w adresie ma 63 pierwsze cyfry tej nigdy niekończącej się stałej matematycznej. Domena wygląda następująco: 141592653589793238462643383279502884197169399375105820974944592.eu .

Jedna z francuskich firm obiecuje, że jej usługi internetowe poprawią wyniki finansowe firmy, która z nich skorzysta. Zarejestrowała więc domenę lerelaisinternet-com-favorise-la-croissance-de-votre-entreprise.eu .

Wracając do Walii... Wioska Llanfairpwll (oszczędzając czytelnikom pełnej nazwy) jest dopiero trzecia na liście najdłuższych nazw geograficznych na świecie. Swojego adresu w internecie niestety nie dostanie jedno ze wzgórz w Nowej Zelandii, które dzierży palmę pierwszeństwa pod względem długości nazwy. Maorysi mówią na nie Tetaumatawhakatangihangakoauaotamateaurehaeaturipukapihimaungahoronukupokaiwhenuaakitanarahu. To zaledwie 92 litery...

Polak powiedziałby na to wzgórze następująco: "szczyt wzgórza, gdzie Tamatea, mężczyzna o wielkich kolanach, który zjechał, wspiął się na górę, by udać się do krainy zwanej krainą pożeraczy ziemi, grając dla swojej kochanki na nosie jak na flecie".

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.