6 kadencja, 84 posiedzenie, 4 dzień - Poseł Zbigniew Kozak

6 kadencja, 84 posiedzenie, 4 dzień (04-02-2011)

29 punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podpisie elektronicznym, ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy Kodeks cywilny oraz ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych (druk nr 3768).


Poseł Zbigniew Kozak:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Pani Minister! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko klubu Prawo i Sprawiedliwość dotyczące tym razem poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podpisie elektronicznym, ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy Kodeks cywilny oraz ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Całość zawarta jest w druku nr 3768.

    W grudniu roku 2010, czyli miesiąc temu, do Komisji Gospodarki oraz Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii został skierowany rządowy projekt ustawy o podpisach elektronicznych (druk nr 3629). Ta projektowana ustawa wdraża dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1999/93/WE z dnia 13 grudnia 1990 r. w sprawie wspólnotowych ram w zakresie podpisów elektronicznych. Jest bardzo dobrze oceniana, jest także notyfikowana Unii Europejskiej. Wcześniej została powołana podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o podpisach elektronicznych. Podkomisja rozpoczęła prace nad drukiem nr 3629. Niestety prace tej komisji zostały przerwane, gdyż pojawił się nagle poselski projekt dotyczący również podpisu elektronicznego. W tym momencie muszę stwierdzić, że ten fakt wzbudził duże zdziwienie. Czyżby konflikt na linii posłowie PO - rząd? Dziwna sytuacja, zwłaszcza że wzbudza to wiele kontrowersji. Mówi się nawet, że nie wszystko jest tu zgodne z prawem Unii Europejskiej. Ale nie wchodząc w merytoryczne uzasadnienie projektu poselskiego (druk nr 3768), często zresztą pokrywające się z uzasadnieniem projektu rządowego, można stwierdzić, że projekt ten wstrzymał tempo prac nad tak długo oczekiwaną nowelizacją ustawy o podpisie elektronicznym. Dlatego klub Prawo i Sprawiedliwość, nie chcąc wchodzić w spór, który projekt, rządowy czy poselski, jest lepszy, proponuje, aby projekt poselski został skierowany do Komisji Gospodarki i Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, tak aby prace nad ustawą o podpisie elektronicznym zostały wznowione i aby ustawa o podpisie elektronicznym weszła jak najszybciej w życie. Wiemy przecież, że mimo 10 lat funkcjonowania tej ustawy np. bezpieczny podpis elektroniczny nie upowszechnił się. Cały czas daleko nam do poziomu społeczeństwa informacyjnego Unii Europejskiej. Dlatego klub Prawo i Sprawiedliwość apeluje o przyspieszenie prac nad ustawą o podpisie elektronicznym. Dziękuję.


Powrót Przebieg posiedzenia