Polski "menedżer snu" podbija Kickstartera

ŁO
opublikowano: 2013-12-04 12:49

Chcieli zebrać 100 tys. USD do 12 stycznia, a tak zachwycili inwestorów, że już przekorczyli tę kwotę. Maska regulująca czas snu robi furorę.

NeuroOn wygląda jak zwyczajna maska do spania, ale tak naprawdę to gadżet naszpikowany nowymi technologiami. Maska pomaga użytkownikowi przejść w tzw. polifazowy sen, który pozwala spać mniej i bardziej efektywnie.    

Wynalazek jest dziełem polskiego start-upu IQ Intelclinic, którego współzałożycielem i prezesem jest Kamil Adamczyk. Maska przykuła uwagę popularnego serwisu technologicznego TechCrunch podczas konferencji TechCrunch Disrupt SF 2013. Gadżet opisał też portal telewizji BBC.    

Teraz NeuroOn, wcześniej znany jako Zizz, zbiera środki na rozwój poprzez znany portal crowdfundingu Kickstarter. Założeniem było uzyskanie od inwestorów 100 tys. USD do 12 stycznia przyszłego roku, ale mała polska firma zdobyła zakładaną kwotę błyskawicznie i już ma ponad 100 tys. USD. Prezentacja produktu chyba przypadła do gustu międzynarodowym inwestorom.    

Polacy precyzyjnie wyjaśniają w niej działanie maski, specyfikę polifazowego snu, dodają ciekawe informacje o tym, jakie postacie korzystały z takiego sposobu spania (m.in. Napoleon, Thomas Edison i Winston Churchill), ale pokazują także sporo zdjęć pracującego nad wynalazkiem zespołu inżynierów. Pojawia się również filmik, na którym maskę otrzymuje prezydent Bronisław Komorowski.   

Wideo promujące maskę na Kickstarter

Jak działa NeuroOn? Maska rejestruje i mierzy sygnały biologiczne organizmu użytkownika, w tym fale mózgowe, napięcie mięśni i ruchy gałek ocznych. Wszystkie dane zebrane w czasie snu są wysyłane poprzez Bluetooth do aplikacji w smartfonie. Korzystając z takiej analizy urządzenie ma budzić właściciela po ostatniej fazie REM, co pozwala czuć się w pełni wypoczętym i pobudzonym.    

Na Kickstarter twórcy zapewniają, że maska tworzy unikalny plan snu właściciela, pomaga zmniejszyć liczbę przespanych godzin i efektywniej wykorzystać sen. Pieniądze na rewolucyjny "menedżer snu" wyłożyło już ponad 450 inwestorów. Na stronie internetowej produktu IQ Intelclinic podaje, że inwestorem w firmie jest HardGAMMA Ventures, fundusz zarządzany przez Chrisa Kowalczyka, a także należący do tego funduszu akcelerator GammaRebels.