Nowe dowody osobiste pół roku później? Od 1 lipca 2011

REKLAMA
Rząd o pół roku chce przesunąć termin, od kiedy Polacy zaczną dostawać elektroniczne dowody osobiste. Inaczej urzędnicy mogliby mieć problem z wdrożeniem na czas nowych przepisów.
REKLAMA

Pierwotnie rząd zakładał, że nowy dowód osobisty zacznie być wydawany już od 1 stycznia 2011 roku. Teraz jednak - jak ustalił reporter TOK FM - resort spraw wewnętrznych i administracji postuluje o to, aby ten termin opóźnić do 1 lipca przyszłego roku.

REKLAMA

Powodem opóźnienia są procedury unijne. Jak przyznaje Małgorzata Woźnika, rzecznik prasowa MSWiA, "niektóre akty wykonawcze do ustawy będą musiały być prawdopodobnie notyfikowane przez Komisję Europejską". Do końca roku urzędnicy mogliby z tym nie zdążyć.

- Przekładamy więc termin wydawania nowych dowodów osobistych dla bezpieczeństwa, że wszystkie procedury do 1 lipca zostaną ukończone - mówi nam Woźniak. Ministerstwo przygotowało już odpowiednią poprawkę do swojego projektu ustawy o dowodach osobistych. Jednak prace toczą się nad nim już w Sejmie, dlatego zostanie zgłoszona podczas drugiego czytania najprawdopodobniej w najbliższą środę.

Posłowie: pół roku to długo, będą rozmowy z rządem

Ale dla takiej propozycji rządu w Sejmie nie ma jednoznacznego poparcia. Poseł Marek Wójcik z Platformy uważa, że to opóźnienie jest zbyt długie i można byłoby je skrócić. Dlatego zapowiada rozmowę z odpowiednim ministrem w tej sprawie. - Może uda mi się go przekonać do jakiegoś skrócenia tego terminu - mówi nam Wójcik.

Sprawy jednak nie stawia na ostrzu noża. - Jak ministerstwo się uprze to Sejm zmuszony będzie i tak poprzeć taką poprawę. Bo to przecież rząd będzie odpowiadał za techniczne przygotowania do wydawania nowego dowodu osobistego - zauważa poseł Wójcik.

REKLAMA

Co w nowym dokumencie?

Nowy dowód osobisty ma być prawdziwą rewolucją. W dokumencie znajdzie się bowiem chip, w którym zostaną zakodowane nasze dane osobowe - imię i nazwisko, imiona rodziców, płeć, data i miejsce urodzenia, numer PESEL oraz zdjęcie. W przyszłości ten sam chip pozwoli zapisać inne informacje, m.in. o ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia.

Do każdego dokumentu zostanie dołączony także podpis elektroniczny. To dzięki niemu będziemy mogli kontaktować się np. z urzędem bez konieczności wychodzenia z domu. W nowym dowodzie nie będzie za to informacji o naszym kolorze oczu, wzroście, a nawet adresu zameldowania. Prawo posiadania dowodu osobistego będzie miał każdy obywatel od chwili urodzenia. Dzieci do 5 roku życia otrzymają dowód osobisty z terminem ważności 5 lat, a pozostałe osoby na 10 lat.

Wymiana dokumentów ma przebiegać stopniowo. Nowy dowód najpierw dostaną ci, którym w 2011 roku kończy się termin ważności dokumentu i ci, którzy skończą w tym samym roku 18 lat. Wniosek o jego wydanie będzie można złożyć w dowolnym urzędzie gminy, czyli niekoniecznie w miejscu zameldowania lub przez internet. Dokument jednak będzie trzeba odebrać samemu. Za wymianę nie zapłacimy grosza. Koszt wydania nowego dowodu osobistego zostanie pokryty w całości z budżetu państwa.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory