Roger Corman Film

Nie żyje Roger Corman, "król filmów klasy B"

Filmowiec i aktor Roger Corman zmarł w swoim domu w Santa Monica 9 maja. Miał 98 lat

Muzyka popularna

Niebinarne Nemo z pomocą Polaków wygrywa Eurowizję

Teatr Dramatyczny bez dyrektora. Konkurs nierozstrzygnięty

Obrady jury konkursowego, przesłuchującego siedmioro kandydatów, nie wyłoniły dyrektora Teatru Dramatycznego. Jak poinformowała nas wiceprezydentka Warszawy Aldona Machnowska-Góra decyzja o tym, co dalej zapadnie do końca przyszłego tygodnia.

Rekomendacje filmowe na weekend: Stara Anglia, Sudan i miasto bogów

W tym tygodniu nowy film Kena Loacha, debiut Ramaty-Toulaye Sy i dawna animacja Hayao Miyazakego

Nosowska, Mindewicz-Puacz, Hołownia, Kuciel-Frydryszak, Puzyńska na Targach VIVELO

Targi Książki i Mediów VIVELO odbędą się w dniach 16-19 maja na PGE Narodowym, który będzie podzielony na strefy tematyczne.

Była dyrektor Zachęty, Hanna Wróblewska, zastępuje Bartłomieja Sienkiewicza

Hanna Wróblewska, była dyrektorka Zachęty, odwołana przez ministra Piotra Glińskiego, pokieruje Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego po rezygnacji Bartłomieja Sienkiewicza, który startuje do Brukseli.

Eurowizja 2024: Greta Thunberg protestowała, ale izraelska artystka wystąpi w finale

Reprezentanci Szwajcarii i Holandii, faworyci tegorocznej Eurowizji, zapewnili sobie miejsca w sobotnim finale konkursu. W finale usłyszymy też izraelską artystkę, Eden Golan. Wcześniej pojawiały się apele, aby - w związku z działaniami Izraela w Strefie Gazy - wykluczyć ten kraj z konkursu.

Solidarność’24: dawne ofiary Margaret Thatcher pomagają syryjskim uciekinierom

87-letni Ken Loach żegna się z kinem filmem „The Old Oak” o syryjskich emigrantach w północno-wschodniej Anglii.

W Opolu nie będzie politycznej cenzury. Robert Górski odpowiada za Kabareton

61. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu potrwa od 31 maja do 2 czerwca 2024. Na deski opolskiego amfiteatru wraca Kabareton, za który odpowiada Robert Górski.

Konkurs im. Lutosławskiego. Dominacja Polaków w finale

Jury trwającego w Warszawie 12. Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego zakwalifikowało do finału trójkę Polaków oraz wiolonczelistkę z Korei Południowej i przedstawiciela Hiszpanii.

Tajemnica zaginionego ciała Wandy Rutkiewicz na Millenium Docs Against Gravity

„Ostatnia wyprawa” Elizy Kubarskiej o himalaistce otworzy 9 maja Millenium Docs Against Gravity.

Nowości na Zamku Królewskim w Warszawie. Porcelana, obrazy Matejki i van Loo

Nowa stała Galeria Porcelany wzbogaciła stałe ekspozycje Zamku.

Jacek Cieślak: Luna odpadła, ale jest golas z Finlandii. Po co nam w ogóle Eurowizja?

Co roku Eurowizja rozpala do czerwoności serwisy społecznościowe. I jednocześnie zniesmacza komentatorów z poważnych mediów. Dlaczego odpadła Luna? Wytłumaczenia są skrajne: nie umie śpiewać albo nie lubią nas. Każda odpowiedź jest dobra. I zła. A tajemnica Eurowizji jest przecież banalnie prosta.

33. Festiwal Mozartowski w Warszawie (i w Wiedniu!)

We wtorek, 7 maja, podczas śniadania prasowego w warszawskiej restauracji Klonn, Dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej — dr hab. Alicja Węgorzewska-Whiskerd wraz z kierownikiem muzycznym Orkiestry Musicae Antiquae Collegium Varsoviense (MACV) Adamem Banaszakiem oraz Jerzym Snakowskim, twórcą i reżyserem premierowej opery familijnej „Chcę śpiewać” opowiadali o wydarzeniach nadchodzącego 33. Festiwalu Mozartowskiego w Warszawie (i w Wiedniu).

Mariusz Cieślik: Luna, Eurowizja i hejt. Nasz nowy narodowy sport

Obrażanie polskich wykonawców występujących na Eurowizji, jak Luna czy Blanka, ma niewielki związek z ich umiejętnościami. Za to ogromny z naszymi kompleksami.

Pulitzer’24: najważniejsze książki o Palestynie, czarnoskórych i wojnie

Rozdano Pulitzery, najważniejsze oprócz Bookerów nagrody książkowe w Ameryce. Dwie z nich – biografia Martina Luthera Kinga Jonathana Eiga i „Dzień z życia Abeda Salamy: Anatomia tragedii jerozolimskiej” Nathana Thralla – ukażą się niebawem w Polsce.

Jan Ptaszyn Wróblewski: Odszedł król polskiego jazzu

Parafrazując słynne zdanie francuskiego monarchy Ludwika XIV, Jan Ptaszyn Wróblewski, który zmarł 7 marca w wieku 88 lat, mógłby o sobie powiedzieć: polski jazz to ja.

Maciej Strzembosz: Kultura walutą niepodległości, czyli lament pożegnalny dla ministra Sienkiewicza

W Polsce XXI w. kultura jest zawsze na ostatnim miejscu, politycznie pogardzana i nieistotna – jak w rządach Donalda Tuska, lub sprowadzona do ordynarnej propagandy partyjnej – jak w rządach Jarosława Kaczyńskiego.

Luna odpadła w półfinale Eurowizji decyzją głosujących telewidzów

Zgodnie z przewidywaniami bookmacherów, Luna podczas wtorkowego półfinału (7 maja) nie awansowała do sobotniego finału Eurowizji w Malmö. Zdecydowali o tym widzowie. Sędziowie mają głos dopiero w finale.

Król rapu przyjedzie do Polski. Travis Scott w Krakowie

Travis Scott, raper znany m. in. z singla „Power is Power”, promującego serial „Gra o tron”, przyjedzie na koncert 2 lipca w Tauron Arena Kraków.